Laidojimo apeigos yra organizuojamos individualiai, atsižvelgiant į velionio gyvenimo būdą, pomėgius ir pageidavimus (jei tokie buvo pareikšti), artimųjų valią ir norus. Laidojimo paslaugos gali skirtis ir priklausomai nuo šeimos vertybių ar tikėjimo. Vis dėlto, net ir keičiantis papročiams, egzistuoja tam tikros laidotuvių etiketo taisyklės, kurių privalu laikytis, siekiant išreikšti užuojautą. „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis pastebi, kad neretai į laidotuves atvykę žmonės jaučiasi nepatogiai, nežinodami, ką pasakyti gedintiems artimiesiems, kaip elgtis ar kur atsisėsti. Jei atvykote atsisveikinti su mirusiuoju, nepamirškite, kad svarbiausia – išlaikyti rimtį ir pagarbą, parodyti nuoširdų dėmesį ir palaikymą.
Parodykite dėmesį ir pasiūlykite pagalbą
Paprastai giminės ir artimiausi draugai užuojautą pareiškia iš karto, vos sužinoję apie artimojo mirtį. Nebijokite paskambinti telefonu ir, jei tik galite, – pasiūlyti savo pagalbą planuojant laidotuves arba paklausti, kur ir kada velionis bus pašarvuotas. Kalbėdami su gedinčiuoju nepamirškite, kad kiekvienas žmogus netekties skausmą išgyvena individualiai. Vieni jaučia pyktį, baimę, kaltę, kiti – nori išsikalbėti ir pasiguosti. Stenkitės prisitaikyti prie gedinčiojo emocinės būklės, – jei jaučiate, kad asmuo nenori bendrauti, būkite lakoniški, o jei asmuo norėtų išsikalbėti, – išklausykite ir priimkite gedinčiojo jausmus, jokiu būdu jo nekritikuodami ir neprieštaraudami. Nepasakokite apie kitų žmonių patirtį, kadangi svetimas skausmas niekuomet nepaguos.
„Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis pastebi, kad nuoširdžios užuojautos reiškimas yra svarbiausia laidotuvių etiketo dalis, todėl nereikėtų elgtis dirbtinai ir ieškoti banalių žodžių. Neretai trumpas apkabinimas būna reikšmingesnis už ilgą pokalbį. Jei norite kažką pasakyti, geriau apsiribokite trumpu palinkėjimu „stiprybės“ ar pan. Jei yra proga, paminėkite malonų su mirusiuoju susijusį atsiminimą, prisiminkite jo patraukliausius charakterio bruožus. Jei velionio gerai nepažįstate, leiskite artimiesiems žinoti, kad suprantate jų skausmą, kad apie juos galvojate ir esate pasiruošę padėti / išklausyti, kada tik jiems prireiks.
Rinkitės tinkamą aprangą
Laidotuvių metu priimta išreikšti pagarbą neblaškant dėmesio ryškiomis drabužių spalvomis, vaizdingais papuošalais ar aksesuarais. Vis dėlto, nebūtina rengtis visiškai juodai. Gedulo spalvoms tinka ir tamsiai mėlyna, ruda, violetinė. Tam tikrais atvejais, – net ir balta.
Etiketo taisyklės vyrams ir moterims. Paprastai vyrai dėvi juodus arba vienspalvius tamsius kostiumus ir neutralių spalvų marškinėlius su apykakle. Moterys – tamsius, vienspalvius formalius kostiumėlius ar sukneles. Derėtų vengti itin aptemptų rūbų, trumpų sijonų, gilios iškirptės, taip pat palaidinių be rankovių. Nuogus pečius rekomenduojama pridengti skarele ar šalikėliu. Tiek vyrai, tiek moterys gali dėvėti papuošalus, tačiau reikėtų atsisakyti „perkrauto“ įvaizdžio, blizgių, dėmesį traukiančių aksesuarų. Taip pat nereikėtų piktnaudžiauti kvepalais. Avalynė turi būti formali, patogi. Nesirinkite laisvalaikio batų. Jei vyras ateina su kepure, ją reikėtų nusiimti šarvojimo salėje. Moterys gali dėvėti skrybelaites, tačiau atkreipkite dėmesį į tai, kad jos gali trukdyti kitiems, esantiems salėje. Renkantis aprangą, būtina atsižvelgti į oro sąlygas. Jei tikėtina, kad bus šalta ar lys, geriau šalia savęs turėti megztinį ar skėtį, kad netektų blaškyti kitų žmonių dėmesio, ieškant šiltesnio drabužio.
Etiketo taisyklės vaikams. Vaikų aprangos kodas yra laisvesnis, todėl galima rinktis kiek šviesesnius, pastelinių spalvų drabužius. Svarbiausia, kad vaikai atrodytų tvarkingai, avėtų švarius batelius. Vedantis vaikus į laidotuves, labai svarbu juos iš anksto įspėti elgtis ramiai ir santūriai, paaiškinti, kas yra laidotuvės, kad nereikėtų vaikų drausminti šarvojimo salėje ar laidotuvių metu. Jei vaikai yra maži, rekomenduojama juos palikti namuose su suaugusių asmenų priežiūra.
Tinkamas elgesys šarvojimo salėje
Kaip elgtis atėjus? Šarvojimo salės skirtos pagarbiam atsisveikinimui su mirusiuoju. Jei esate tikintis žmogus, priimta, kad atėję į šarvojimo salę persižegnotumėte. Taip pat reikėtų persižegnoti ir sukalbėti maldą priėjus prie karsto. Jei toks elgesys jums nepriimtinas, pagerbkite mirusįjį tylos minute. Įprasta šalia velionio padėti gėlių ar vainiką. Pagerbus mirusįjį, prieinama prie artimųjų, jiems paspaudžiama ranka, jie apkabinami arba pasakomi trumpi užuojautos žodžiai. Jei nesate pažįstami, visų pirma, trumpai prisistatykite. Šarvojimo salėje kalbėkite tyliai. Venkite gestikuliavimo. Įsitikinkite, kad jūsų telefonas yra išjungtas.
Kur atsisėsti? Priekyje esančios vietos yra skirtos artimiausiems mirusiojo žmonėms, todėl, jei nesate giminaitis, venkite sėsti pirmoje eilėje. Vis dėlto, nereikėtų būriuotis ir galinėse eilėse. Stenkitės išlaikyti vienodus atstumus tarp žmonių.
Kiek laiko būti? Nėra taisyklių, kiek laiko reikia išbūti šarvojimo salėje, tačiau manoma, kad pagarbu pabūti bent pusvalandį. Žinoma, jei jūsų ryšis su velioniu ar gedinčiais asmenimis yra artimas, pabūti turėtumėte ilgiau. Išeidami būtinai atsisveikinkite su mirusiojo artimaisiais.
Laidotuvių tradicijos, apimančios gėles ir aukas
Gėlės yra laikomos pagrindiniu pagarbos simboliu, todėl be jų eiti į laidotuves yra nepriimtina. Dažniausiai nešamos baltos arba pastelinių spalvų gėlės, vyrauja tradicija nešti lyginį skaičių žiedų. Paprastai didesnė žmonių grupė atneša gėlių krepšelį arba vainiką. Tiesa, keičiantis tradicijoms vis dažniau atsisakoma prabangių, didelių vainikų ir į laidotuves ateinama su vienu gėlės žiedu. Vainikų reikėtų atsisakyti ir tuo atveju, jei laidojama urna, kadangi didelės gėlių kompozicijos gali ją užgožti.
Kaip pastebi „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis, vis dažniau žmonės į laidotuves atneša pinigines aukas tiems, kas organizuoja laidotuves. Kad aukos davimas nekeltų nepatogumų, neretai šarvojimo salėje yra pastatoma speciali aukų dėžutė. Vis dėlto, tai nereiškia, kad piniginė auka yra privaloma. Pinigai negali pakeisti pagrindinio pagarbos simbolio – gėlių.
Vykimas į kapines ir gedulingi pietūs
Jei laidotuvių paslaugos yra teikiamos mažesniame miestelyje, kur žmonės vieni kitus gerai pažįsta, įprasta, kad į kapines vyksta didelė grupė žmonių. Didžiuosiuose miestuose paprastai į kapines važiuoja tik patys artimiausi šeimos nariai bei draugai. Gedulingi pietūs taip pat skiriami tik patiems artimiausiems. Jei gavote pakvietimą atvykti į pietus, atsisakyti būtų nemandagu. Gedulingų pietų metu nereikėtų piktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais, reikėtų stengtis išlaikyti rimtį, nekalbėti apie savo asmenines problemas.
Ką daryti, jei į laidotuves negalite atvykti?
Deja, kartais nutinka taip, kad atvykti į laidotuves nepavyksta. Tokiu atveju rekomenduojama paskambinti gedintiems artimiesiems ir pareikšti užuojautą, atsiprašyti, kad negalite atvykti ir būti šalia. Skambinti rekomenduojama prieš šarvojimą arba po laidotuvių, kad neblaškytumėte žmogaus dėmesio sunkiausiu metu. Jei turite galimybę, velionio artimuosius galite aplankyti po laidotuvių, pasiūlyti jiems savo pagalbą ir užuojautą. „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis pastebi, kad pastaruoju metu į šarvojimo salę populiaru atsiųsti gėles per kurjerį, tokiu būdu išreiškiant savo pagarbą ir užuojautą, net ir tuomet, kai negalite atvykti.