Kaip pareikšti užuojautą gedinčiam

Mylimo žmogaus mirtis yra viena skaudžiausių patirčių gyvenime. Išgyventi netektį ir su tuo susitaikyti reikia laiko, gyvenimo pokyčių suvokimo ir priėmimo, o kartais padėti gali ir artimųjų žmonių dėmesys, žodžiai, moralinė ir finansinė pagalba. Bet ar mes mokame išreikšti savo užuojautą mirties atveju, kai atrodo mintys yra kupinos paguodžiančių žodžių, tačiau visi jie taip ir lieka nebylūs, „užstrigę gerklėje“? Visi gedime ir savo užuojautą išreiškiame skirtingai, tačiau kartais vos keli tinkamai parinkti žodžiai, nuoširdus dėmesys bei pagalba po laidotuvių gali būti didžiausia paguoda ir vertybė.

Nėra „teisingų“ žodžių…

Ką pasakyti žmogui, kuris išgyveną tokią didelę netektį? Tobulų žodžių šioje situacijoje, galinčių padėti sumažinti skausmą, tikriausiai nerasime, tai labai individualu. Bet nuoširdus dėmesys, domėjimasis gedinčio emocine, fizine sveikata, vykstančiais gyvenimo pokyčiais – gali padėti „gydyti sielą“ ir malšinti skausmą. Štai kelios frazės, kuriomis galite pasinaudoti reikšdami užuojautą ir pagarbą:

„Prašau, priimk mano nuoširdžią užuojautą dėl netekties. Jei reikės kokios pagalbos, kreipkis, visada esu pasiruošęs/-usi Tau padėti…“

„Aš labai apgailestauju dėl Jo/Jos mirties. Jis/Ji buvo nuostabus, žingeidus žmogus. Mane taip žavėjo jo pomėgis…“

„Mano širdis išgyvena Tavo skausmą. Tikiu, kad kartu mes jį įveiksime. Jis buvo įkvepiantis, švelnus mylintis ir labai mylimas žmogus.“

„Prašau priimk mano nuoširdžią užuojautą. Žinau, kad Tau dabar sudėtingas gyvenimo etapas. Prašau, skirk laiko sau tiek, kiek manai reikia. Neskubėk į darbą. Išgedėk, išjausk. Jei reikės bet kokios pagalbos – kreipkis, man bus gera žinoti, kad galiu tau būti naudingas/-a.“

Tai tik kelios frazės, kurios gali padėti parodyti jūsų nuoširdžią užuojautą ir dėmesį netekties skausmą išgyvenančiam žmogui.

… bet galima ir suklysti

Netektį išgyvenančiam žmogui pasakymas, kad suprantate, kaip jis jaučiasi – reta paguoda. Jūs negalite žinoti, kaip jis jaučiasi, nes kiekvienas artimojo mirtį išgyvename ir jaučiame skirtingai. Nėra vienodų patirčių, viskas labai individualu. Nerekomenduojama gedinčio praradimo skausmo ir laidojimo organizavimo rūpesčių lyginti su savo patirtimis.

Taip pat, nerekomenduojama naudoti tokių frazių, kaip:

„Tikriausiai, taip yra jam/jai geriausia.“

„Dabar jis yra geresnėje vietoje.“

Net jei mirusysis patyrė fizinį ar emocinį skausmą, nepatariama sakyti, kad dabar jam yra geriau, lengviau, daugiau nebesikankins. Tad, prieš reikšdami užuojautą, apgalvokite, kokius žodžius naudosite.

Kuo asmeniškiau, tuo geriau

Šiame skaitmeninių technologijų pasaulyje pareikšti užuojautą gedinčiam žmogui socialiniuose tinkluose, elektroniniu laišku, SMS žinute yra gana įprasta ir nieko nebestebina, bet jūsų asmeninis dėmesys, nuoširdus pokalbis ar ranka rašytas laiškas gali būti išskirtinio rūpesčio ženklas.

Jei pritrūkote paguodos žodžių, kuriuos būtų galima įrašyti užuojautos atvirutėje ar laiške, naudingų idėjų visada galite rasti Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“ konsultantų paruoštoje atmintinėje: „ĮKVEPIANTYS PATARIMAI, KĄ PARAŠYTI UŽUOJAUTOS ATVIRUTĖJE“.

Veiksmai gali nudžiuginti labiau nei žodžiai

Kelios minutės jūsų nuoširdaus dėmesio, klausiant ne tik ar kuo galite padėti, bet reali pagalba, prisidėjimas prie laidotuvių organizavimo, šarvojimo salės paieškų, namų ruošos darbų ar net pasirūpinimo gedinčiojo šaldytuvo turiniu kurį laiką, gali kur kas labiau prisidėti prie pagalbos išgyvenant netekties skausmą.

Artimojo mirtį patyrę žmonės dažnai panyra tarsi į transo būseną, skausmas, prisiminimai juos atitolina nuo realybės, atsakomybių ir įprastų užduočių, tad jei tik galite skirti dėmesio, jiems padėti šiuo sudėtingu laikotarpiu – tai gali būti pati geriausia jūsų užuojautos forma.

Pasistenkite, kad jūsų dėmesys ir pagalba neapsiribotų tik laidotuvių diena, skirkite laiko gedinčiam ir po jų.

Ar dera siųsti gėles?

Jei dėl tam tikrų priežasčių negalite dalyvauti laidotuvėse ar gyvenate užsienyje, užuojautos pareiškimas gėlėmis, asmenine auka yra puikus sprendimas. Nepamirškite, kad jūsų skirtas laikas ir rūpestis yra ypatingai vertinami. Jeigu laidojimo paslaugos yra organizuojamos Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“ atstovų, dėl gėlių, užuojautos atviručių visada galite kreiptis į mūsų konsultantus, mielai patarsime, kokios gėlės būtų tinkamiausios, kaip šeima nori pagerbti mirusįjį.

Taip pat, derėtų laikytis ir papročių. Jei šeima puoselėja judaizmo ar protestantų tradicijas, gėlės pareikšti užuojautą nėra įprasta praktika. Verčiau apsvarstykite apie dovanų krepšelį su kepiniais, riešutais, šviežiais ar džiovintais vaisiais, šokoladu.

Būkite šalia jų ir po laidotuvių

Skausmas ir sielvartas nesibaigia uždarius šarvojimo salės duris ar padėjus paskutinį gėlės žiedą ant kapo. Atvirkščiai, staiga ištikusi realybė, ypatingai vienatvė po mylimo žmogaus mirties, gali dar labiau liūdinti ir didinti sielvartą. Jei tik turite laiko, paskambinkite (nors ir kelioms minutėms), parašykite jūsų rūpestį atspindinčią žinutę, elektroninį laišką. Kvieskite socializuotis įvairiuose renginiuose, teatre, parodose. Pasirūpinkite tinkama literatūra ar pakvietę vakarienės pasidomėkite ne tik jo sielvartu ir kaip sekasi jį išgyventi, bet ir pačiu gedinčiuoju, jo emocijomis, fizine būkle, padėkite kurti pozityvius ir daug žadančius ateities planus.

Netekus artimojo Užsakyti skambutį