Ką artimiesiems palikti po mirties

Galvoti apie tai, kas nutiks po Tavo mirties, su kokiais teisniais ir emociniais iššūkiais susidurs mylimi žmonės – nėra įprasta, tačiau, nors ir kaip tai būtų nejauku, mirties faktas yra neišvengiamas. Išankstinis laidojimo planas gali padėti palengvinti jūsų artimųjų sielvartą bei finansinius ir teisinius rūpesčius: surinkti dokumentus, pasirūpinti asmeninėmis relikvijomis, paveldimumo klausimais, išsaugoti jūsų prisiminimą ateities kartoms. Tad, kokius darbus ir klausimus yra svarbu aptarti apie savo būsimas laidotuves, kaip galite palengvinti artimųjų gedulo skausmą dalinasi Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“ kalbinti ekspertai.

Pasirūpinkite svarbiausiais asmeniniais dokumentais

Vieni iš pirmųjų darbų, kuriuos galite padaryti norėdami palengvinti savo artimųjų gedulą ir su tuo susijusius rūpesčius – tai surinkti ir suarchyvuoti svarbiausius asmeninius dokumentus bei aktualiausią informaciją apie jus, nekilnojamąjį ir kitą turtą, finansinius įsipareigojimus.

Surinkite visus svarbiausius dokumentus, tokius kaip, gimimo liudijimas, asmens tapatybės kortelė, pasas, santuokos liudijimas, socialinio draudimo kortelė, aktai, diplomai, kariniai įrašai, nekilnojamo turto dokumentai, paskolų, banko sutartys ir kiti svarbūs asmeniniai dokumentai. Pasidarykite šių dokumentų kopijas ir laikykite jas artimiesiems gerai žinomoje vietoje, seife.

Sudarykite sąrašą visų svarbiausių kontaktų, kuriems gali tekti pranešti kritiniu atveju, pavyzdžiui, gydytojai, darbdaviai, buhalteriai, artimieji, draugai, šeimos nariai ir kiti.

Taip pat, labai aktualu yra apsvarstyti galimybę palikti vienoje vietoje aiškiai surašytus jūsų asmeninių paskyrų, banko prisijungimų, kortelių ir kitus slaptažodžius. Įsitikinkite, kad ši informacija yra prieinama ir saugi.

Pasirūpinkite, kad artimieji lengvai rastų jūsų namų, garažo, seifo, biuro bei kitų vietų raktus ar turėtų jų kopijas.

Ypatingai svarbių dokumentų nelaikykite slaptame seife ar vietose, apie kurias nenutuokia jūsų mylimi žmonės. Saugokite savo privatumą, bet su svarbia informacija pasidalinkite su patikimu žmogumi (advokatu, gyvenimo partneriu, šeimos nariu, artimu draugu).

Taip pat, pravartu būtų iš anksto pagalvoti apie organų donorystę, sudaryti testamentą, sutvarkyti teisinius, paveldimumo reikalus.

Asmeniniai prisiminimai

Jūsų turtas yra svarbus, bet tai tikriausiai nėra reikšmingiausia gyvenimo dalis, kurią norėtumėte, kad apie jus prisimintų artimieji. Tikėtina, kad su jumis atsisveikinantys mylimi žmonės norės išsaugoti prisiminimus apie jūsų asmenybę, puoselėtas vertybes, jiems duotus svarbius patarimus, nuveiktus gyvenimo darbus ir pasiekimus. Tad, visą savo per gyvenimą sukauptą patirtį, prisiminimus ir pamokas galite išsaugoti asmeniniame laiške ar albume. Prieš ruošdami tokio tipo memorialus apie save, galbūt norėsite apsvarstyti šiuos klausimus ir idėjas:

  • Kokiais brangiais prisiminimais ar šeimos istorijomis norėtumėte pasidalinti?
  • Kokios „gyvenimo pamokos“ jums buvo reikšmingos?
  • Ar buvo klaidų, iš kurių pasimokėte ir patartumėte kitiems jų nekartoti?
  • Kokias tradicijas norėtumėte perduoti savo artimiesiems?
  • Kokiomis mėgstamomis citatomis, literatūra, muzika, įkvepiančiomis asmenybėmis norėtumėte pasidalinti?
  • Galbūt šiame laiške galite parašyti atleidimo žinutę žmonėms, kuriems nebejaučiate nuoskaudų, o ištarti garsiai šiuos žodžius nesiryžote…
  • Galite pasidalinti, kaip jūsų matėte besikeičiantį pasaulį, kokių istorinių įvykių liudininku tapote. Taip pat, galite pasidalinti įspūdžiais, patarimais su vaikais, anūkais, proanūkiais ar ateities kartomis, kurios dar tik gims ir jūsų akimis galės pažinti šeimos istoriją.
  • Pagalvokite, ko būtumėte paklausę savo tėvų, senelių, prosenelių, jei tik būtumėte galėję.
  • Asmeniniame nuotraukų albume, galite surinkti jums svarbiausias nuotraukas, įsimintiniausius gyvenimo momentus – tai ypatingai jautrus ir nuoširdus palikimas, liudijantis apie jūsų gyvenimą ir asmenybės taurumą. Taip pat, galite apgalvoti ir artimiesiems palikti jums svarbią juvelyriką, šeimos relikvijas.

Asmeniniai prisiminimai – tai Jūsų istorija, galinti puikiai atskleisti jūsų asmenybę, humoro jausmą, parodyti meilę mylimiesiems. O jei ir nesiryžtumėte ruošti tokių memuarų, vien mąstymas apie savo patirtis, darbus, vertybes gali padėti likusias dienas jums gyventi sąmoningiau, labiau vertinant gyvenimo suteiktas pamokas ir dovanotas akimirkas, pažintis.

Išankstinis laidojimo planas

Šiandien galvoti apie savo mirtį ir kaip norėtumėte būti palaidoti – nėra makabriška. Atvirkščiai, išankstinis laidojimo planas – tai aiškiai apgalvotas, finansiškai suplanuotas sprendimas, ypatingai padedantis palengvinti gedinčiųjų mylimų žmonių skausmą.

  • Norite būti palaidotas ekologiškesniu būdu? Jums aktualios gali būti kremavimo paslaugos.
  • Jums svarbu, kokia muzika bus grojama atsisveikinimo su jumis metu?
  • Norite iš anksto žinoti, koks bus karsto, urnos, šarvojimo salės dizainas?
  • Yra laidojimo tradicijos, kurias norėtumėte, kad gerbtų jūsų artimieji?
  • Privačių ar atvirų laidotuvių norėsite?

Visus šiuos ir kitus aktualius klausimus galite aptarti su laidojimo paslaugos organizatoriumi. Pasirūpinę savo laidotuvių organizavimu, galėsite suplanuoti pagarbią atsisveikinimo ceremoniją, kuri atspindės jūsų charakterį, puoselėtas vertybes, atsakingą požiūrį ir meilę artimiesiems.

Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“ komanda profesionaliai konsultuoja visais laidojimo klausimais, padeda suplanuoti, kokios laidojimo paslaugos jums gali būti aktualios, apgalvotai pasirūpina išankstiniu laidojimo planu ir preliminariu biudžetu. Mums ypatingai svarbu, kad tiek jūs, tiek jums svarbūs žmonės jaustųsi ramūs, galėtų be trukdžių susitelkti į asmeninius išgyvenimus ir velionio pagerbimą.

Informacija ir laidojimo paslaugos teikiamos visą parą:

Lietuvoje: +370 650 25 350

Filialas Jungtinėje Karalystėje: +44 78 0357 5235

Svarbūs kontaktai

Netekus artimojo Užsakyti skambutį