Sielvarto poveikis kūnui ir kaip sau padėti jį įveikti

Artimo žmogaus netektis gali būti ypatingai sunki patirtis. Visi puikiai žinome, kad mirtis yra neišvengiama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis, tačiau kartais susitaikyti su netektimi yra sunku, ypatingai, kai tai įvyksta netikėtai. Dažniausiai, sunkius išgyvenimus lydi sielvartas, paveikiantis žmogų psichologiškai ir fiziškai. Ši būsena yra procesas, kurį išgyventi turi mūsų vidus, kad ir kiek laiko tai truktų. Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“ kalbinti specialistai išsamiai papasakojo, kaip sielvartas gali paveikti žmogaus kūną bei pasidalino, kaip galima sau padėti neužstrigti gedėjimo procese.

Kaip sielvartas fiziškai gali paveikti kūną

Sielvartas paveikia ne tik emocinę ir psichologinę būkles. Veikiamas stresorių kenčia ir mūsų fizinis kūnas. Fiziškai sielvartas gali pasireikšti šiais simptomais:

  • Virškinimo sutrikimai ir virškinamojo trakto problemos.
  • Širdies ir kraujagyslių problemos, pasikartojantis krūtinės skausmas.
  • Nemiga, miego sutrikimai.
  • Galvos skausmas, migrena.
  • Įvairūs kūno skausmai.
  • Susilpnėjusi imuninė sistema, pasikartojantys imuniniai susirgimai.

Ir tai tik dalis simptomų, kuriais galime pajausti fizinį sielvartą. Įdomu tai, kad remiantis holistine filosofija, užsitęsęs sielvartas gali kauptis plaučiuose ir storojoje žarnoje.

Kaip sielvartas paveikia miegą

Išsekimas yra gana įprasta gedinčio žmogaus būsena. Liūdesys, neramios mintys dažnu atveju neleidžia atsipalaiduoti, todėl sutrinka miegas, gali būti sunku užmigti, o neramų miegą dažnai pertraukia košmarai, ko pasekoje nuolatos žmogus jaučiasi išsekęs, pervargęs. Nors suvaldyti šią būseną yra sudėtinga, tačiau pasinaudojus keliais ekspertų patarimais, galima sušvelninti šias patirtis ir pagerinti miego kokybę.

  • Pasistenkite nemiegoti dienos metu.
  • Pasitarkite su gydytoju apie natūralias ar receptines priemones, galinčias pagerinti miego kokybę.
  • Apribokite laiką praleidžiamą prie televizoriaus, telefono, kompiuterio ir kitų ekranų, skleidžiančių mėlyną šviesą. Geriausia likus 30 min. iki planuojamo miego šiuos įrenginius išjungti.
  • Sumažinkite kofeino vartojimą arba kurį laiką visai jo atsisakykite.
  • Susikurkite atsipalaidavimo ritualus: išgerkite raminančios arbatos, užsidekite žvakes, pagulėkite šiltoje vonioje ar ramiai paskaitykite knygą.
  • Laikykitės griežtos miego rutinos. Kokybiškiausias miegas yra tamsoje, kai miegoti nueinama iki 23 val. Žiemą geriausia užmigti yra tarp 21-22 val., vasarą – tarp 22-23 val. Kaip teigia medikai, būtent tarp 22 val. vakaro ir 2 val. nakties išsiskiria didžiausias organizmą atstatančių ir gydančių hormonų kiekis, ypač melatonino.

Kaip sielvartas gali paveikti smegenis

Žinia apie netektį dažniausiai yra priimama šoko būsenoje – tai natūrali mūsų organizmo apsauga nuo neigiamų išgyvenimų ir patiriamų emocijų. Ir nors ši būsena yra nemaloni, tačiau būtent ji mums padeda priimti tai, kas nutiko, mobilizuoti organizmą pasiruošimui laidotuvėms.

Sielvarto poveikis psichikai dar vadinamas „sielvarto smegenimis“, ši būklė gali paveikti koncentraciją, atmintį, protinius gebėjimus. Tai natūrali gedėjimo proceso dalis, smegenys yra perkrautos liūdesio, baimės ir daugelio kitų neigiamų emocijų.

Sielvarto poveikis smegenims gali pasireikšti šiomis 5 būsenomis:

  • Neigimas ir atsisakymas pripažinti mirties faktą.
  • Pyktis, irzlumas, agresija ir pasipiktinimas.
  • Depresija, verkimas, bejėgiškumas, beviltiškumas.
  • Priėmimas – susitaikymas su mirtimi ir savęs tikinimas, kad pripažinus netekties faktą bus galima gyventi toliau.

Kas gali padėti lengviau įveikti sielvartą

Susitaikyti su žmogaus netektimi reikia laiko ir kiekvienam tai labai individualu. Tai procesas, kurio metu išgyvenamos įvairios emocijos, skausmai, mokomasi naujų sielvarto įveikimo strategijų, socialinių vaidmenų. Netektis neišvengiamai mus pakeičia, todėl galime rinktis priimti savo patirtis, tobulėti ir adaptuotis. Kaip pastebi kalbinti specialistai, svarbu suprasti, kad nėra tinkamo ar netinkamo būdo gedėti. O lengviau įveikti sielvartą gali padėti keletas pagalbos būdų.

Socialinė parama ir palaikymas. Išgyvenant netektį labai svarbu neatsiriboti nuo aplinkinių, neužsisklęsti savo vidiniame pasaulyje. Leiskite artimiesiems, draugams, kolegoms suteikti jums pagalbą psichologiniu palaikymu, paremiant materialiai, atliekant tam tikrus darbus už jus. Socialinė parama padeda įprasminti, pripažinti netektį, suteikia galimybę mokytis naujų įgūdžių.

Skirkite laiko sielvartavimui. Kaip žaizdai reikia laiko sugyti, taip ir fiziniam ir psichologiniam skausmui – sielvartui reikia laiko išgyventi. Tai procesas, jis negali būti paskubintas.

Rūpinkitės savimi ir laikykitės kasdieninės rutinos. Svarbi yra tinkama mityba, gera miego kokybė, užsiimkite mėgstamomis veiklomis, palaikykite fizinį aktyvumą. Pastebėjus, kad emocinė būklė prastėja, fizinis skausmas stiprėja – nedelskite ir kreipkitės į specialistus.

Nebūtinų sprendimų atidėjimas. Išgyvenant sielvartą, svarbu nepriimti skubotų sprendimų. Pirmiausia dėmesį sutelkite į savo sveikatą, saugumą, savivertės užtikrinimą, adaptaciją prie pasikeitusio gyvenimo.

Meno terapijos. Tyrimai rodo, kad piešimas, albumų kūrimas, filmų, spektaklių aptarimas, parodų lankymas ir kita meninė veikla padeda atsipalaiduoti, mažinti stresą, depresiją, stiprinti identitetą, didinti ryšį su šeima, dvasingumą bei savarankiškumą. Sielvarto išgyvenimas meno, kūrybos pagalba yra ypatingai naudingas vaikams.

Laidojimo rūpesčius patikėkite profesionalams. Netekties akimirką laidojimo organizavimas gali būti ypatingai skausmingas ir stresą keliantis procesas. Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“ teikiame visas laidojimo paslaugas patogiai vienoje vietoje, o mūsų specialistai su didele atjauta perims jūsų rūpesčius, tokius kaip, šarvojimo salės paruošimas, kremavimas, mirusiojo pervežimas ir paruošimas, karstas, urna, pasirūpins šarvojimo salės dekoru bei suteiks kitą pagalbą. Išankstinis laidojimo planas padės profesionaliai suplanuoti ceremonijos laiką, biudžetą, o jūs galėsite visą savo dėmesį skirti velionio pagerbimui ir išlydėjimui.

Sielvartas bei gedėjimas nėra lengvas procesas, jis paveikia žmogų psichologiškai ir fiziškai, bet tai procesas, kurį privalome išgyventi. Jis reikalauja laiko, pastangų bei įsisąmonimo, kad esama situacija yra nauja realybė ir jai reikia kelti realius lūkesčius.

Netekus artimojo Užsakyti skambutį