Skausmingos laidotuvės: kaip išgyventi vaiko netektį?

Vaikų laidotuvės – skausminga tema daugeliui. Kai brangus žmogus miršta vyresniame amžiuje, artimieji dažniausiai guodžiasi, kad mirtis yra gyvenimo proceso dalis, tačiau tuo negalima guostis, kai susiduriame su staigia vaiko mirtimi. Sunkios būna ne tik laidotuvės, jų organizavimas, tačiau taip pat sunku rasti paguodą tėvams, kurie prarado vaiką. Skausmas būna toks didelis, kad kartais neįmanoma rasti tinkamų žodžių, nežinome, kokios pagalbos reikia, kaip tinkamai prieiti prie gedinčiųjų. Tačiau yra keletas būdų, kaip padėti tokios didelės nelaimės ištiktiems žmonėms. „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis pataria, kaip išgyventi skausmingą netektį, ir kaip padėti tiems, kurie su tuo susidūrė.

Netekties skausmas: kaip išgyventi šeimai?

Labai svarbus būvimas kartu. Nors kiekvienas šeimos narys turėtų turėti laiko ir sau, tačiau taip pat reikia skirti laiko vienas kitam. Būkite šalia, kad palaikytumėte vienas kitą.

Anksčiau buvo manoma, kad vaiko netektį išgyvenę tėvai dažniau skiriasi, tačiau tyrimai to nepatvirtina. Apklausos rodo, kad 72 proc. porų liko kartu po vaiko netekties ir tik 12 proc. išsiskyrė. Kai kurios poros tvirtino, kad patyrusios tokį gyvenimą sukrečiantį įvykį jaučiasi net artimesni vienas kitam. Žinoma, kiekvienas sielvartauja skirtingai, todėl vaiko netektis taip pat gali sukelti įtampą ir pakenkti santykiams. Štai kodėl labai svarbu laiku kreiptis į profesionalus, kurie suteiktų reikiamą pagalbą. Būkite atviri ir pasiruošę priimti pagalbą iš šeimos narių, draugų ar kaimynų. Leiskite jiems padėti buityje, prižiūrėti kitus jūsų vaikus. O svarbiausia, būti šalia ir jus išklausyti.

Gedėjimas: svarbu kalbėti apie netektį

Pirmasis netekties etapas prasideda, kai planuojamos laidotuvės ir pasirenkamos laidojimo paslaugos. Vėliau, po laidotuvių, visi grįžta į savo gyvenimus ir mokosi gyventi be to, kurį prarado. Ši nauja realybė yra vienas labiausiai širdį draskančių išgyvenimų. Nors kyla noras tiesiog užsidaryti, tačiau svarbu kalbėtis ir palaikyti ryšį su išoriniu pasauliu. Kalbėjimas apie netektį, mirusį mylimąjį padės kiekvienam šeimos nariui susitaikyti praradimu. Taip pat tai padės jūsų šeimos ryšiams išlikti tvirtiems arba net sustiprėti. Atminkite, kad kiti jūsų vaikai, žinodami, kad šeima vis dar yra stipri, lengviau išgyvens praradimą. Sielvarto atveju jums gali kilti įvairių problemų, tokių kaip suprastėję vaikų pažymiai, paauglių depresija. Tokiose situacijose pagalbos sulaukti yra lengviau, kai yra profesionalas, kuris visuomet pasirengęs padėti.

Sielvartas yra procesas. Vieną dieną jūs tikrai vėl pradėsite šypsotis ir net juoktis. Tačiau tai nereiškia, kad jūs jau pamiršote, kad praradote vaiką.

Užrašykite savo jausmus. Turėkite tam skirtą užrašinę, kurioje galėsite išlieti savo jausmus, kai tik jausitės bejėgiai. Taip pat galite sukurti vaiko atminimui skirtą grojaraštį, eilėraštį arba net dainą – tinka viskas, kas padeda palengvinti būseną. Kūrybiškumas taip pat gali padėti suprasti savo jausmus. Įsitikinkite, kad ir jūsų šeimos nariai turi galimybę išreikšti savo sielvartą ir išgyti.

Sielvartas, lydintis netekus vaiko, yra nepanašus į jokį kitą patyrimą. Tai giliai sukrečia. Ir nors susitvarkyti su netektimi nėra lengva, tačiau jei laikysitės iš vien, pasirūpinsite savimi, išgyvensite tai. Atminkite, kad nepaisant visko, gyvenimas tęsiasi.

Vaikų laidotuvės: kas svarbu?

Vaikų laidotuvės yra viena baisiausių ir jautriausių žmogaus patirčių, tačiau jas būtina organizuoti, laidojimo paslaugos turi būti gerai apgalvotos. Pasaulyje vis populiarėja individualūs karstai, todėl dažnai šeimos išreiškia pageidavimą, kad karstai būtų tikrai asmeniški, pavyzdžiui, jei vaikas mėgo gaisrines mašinas, karstas gali būti gaisrinės mašinos formos, arba puoštas vienaragiais, mėgstamais personažais. Galite pasirūpinti, kad vaiko pagerbimo ceremonijoje būtų vaiko brangūs daiktai: žaislai, knygutės, mielos smulkmenos ir pan. Jeigu laidotuvių planuose numatytas laidojimas, padėkite kitiems jūsų vaikams ir paaiškinkite, kas vyksta su jo broliuku ar sesute. Paaiškinkite, kad „karstas bus uždarytas ir nuvežtas į kapines, kur žmonės laidojami.“ Vaikams kartais sunku suprasti, kas yra kremavimas. Priminkite vaikams, kad mirę žmonės nejaučia ir nepatiria skausmo. Galite pasakyti: „Kremavimas vyksta vietoje, kuri vadinama krematoriumi. Jie naudoja karštį, kad kūną paverstų pelenais. Urnos – taip vadinamos dėžės, kuriose laikomi pelenai.“ Tikėtina, kad su jūsų pagalba, laidotuvės vaikams bus lengviau pakeliamos.

Netekus artimojo Užsakyti skambutį