Šarvojimo salės: kas išliko ir kas pasikeitė?

Šarvojimas yra vienas svarbiausių laidotuvių proceso etapų, savyje talpinantis daugelį prasmių. Šarvojimo metu artimieji susirenka palydėti velionį į paskutiniąją kelionę, tuo pačiu šarvojimas tampa būdu susitaikyti su netektimi, atsisveikinti, pabūti su šeima. Šiuolaikinės šarvojimo salės siūlo patogias erdves, talpinančias tiek didesnį, tiek mažesnį lankytojų skaičių. Šalia jų dažniausiai įrengiamos ir atskiros virtuvėlės bei poilsio kambariukai. Vis dažniau laidojimo namai statomi jaukioje gamtos užuovėjoje, kurioje galima ramiai pabūti, išeiti pasivaikščioti ir pakvėpuoti grynu oru.

Šarvojimas anksčiau

Šarvojimas yra pats ilgiausias, bet ir pats prasmingiausias laidotuvių elementas. Ilgą laiką Lietuvoje šarvojimas tęsėsi tris dienas ir dvi naktis. Trys dienos buvo laikomos optimalia trukme atsisveikinti su mirusiuoju tiek religine, tiek emocine prasme, kadangi mirtis visuomet sukelia nerimą, stresą, baimę ir liūdesį. Šarvojimas buvo laikomas tarpine būsena, kuomet artimieji galėjo išlieti visą savo skausmą ir pradėti pratintis prie gyvenimo be velionio. Iki šiol psichologai tvirtina, kad esant stresinėms situacijoms svarbiausia yra niekur neskubėti ir nusiraminti. Šarvojimas ir yra nusiraminimo etapas, padedantis suvokti netekties faktą, savo reakcijas, emocijas ir pradėti su jomis tvarkytis.

Šarvojimas šiandien

Šiandien požiūris į mirtį ir laidojimą yra iš esmės pakitęs. Vis daugiau žmonių atsisako kelias dienas trunkančio šarvojimo, o velionį neretai laidoja jau kitą dieną. Pokyčius lemia tiek greitėjantis gyvenimo tempas, tiek laisvėjančios religinės dogmos, kelių tikėjimų samplaika. Tiesa, nors šarvojimo laikas trumpėja, jo sakralinė ir emocinė reikšmė vis dar išlieka svarbi, ypač artimiesiems.

Kodėl šarvojimas yra laikomas svarbia terapijos forma?

Psichologai primena, kad šarvojimas yra labai svarbus etapas normaliam gedėjimui. Jei viskas bus atliekama skubiai, neįsisąmoninant kiekvieno laidojimo žingsnio, gali būti kad liūdesys, baimė ir nerimas vėliau bus kur kas stipresni ir sunkiau valdomi, kadangi artimasis jau bus palaidotas, o emocinis atsisveikinimo žingsnis – praleistas. Tai itin pavojinga situacija, kuri sugriauna normalią gedėjimo eigą. Minėtoji psichologinė problema gali tapti ypatingai aktuali tuomet, jei šarvojimo ir laidojimo metu artimieji gėrė raminamuosius vaistus ir negalėjo akis į akį susidurti su netekties skausmu.

Kaip šarvojimui suteikti daugiau asmeniškumo?

Šarvojimo salės nuoma neturėtų būti vien tik techninis sprendimas, kurį renkamės dėl įprasto laidojimo ritmo. Šarvojimas, giliąja prasme, yra įsisąmonintas atsisveikinimas su velioniu. Šiandien, esant plačioms technologinėms galimybėms, šarvojimas gali tapti maloniu būdu prisiminti gražiausias mirusiojo gyvenimo akimirkas, pasidalinti prisiminimais ir maloniomis istorijomis. Keičiantis visuomenės požiūriui į mirtį, stengiamasi atsisakyti pernelyg didelio graudulio, t. y. pageidaujama velionį išlydėti išlaikant santūrią pagarbą. Graudulį padės sumažinti prasminga veikla: pakvieskite susirinkusiuosius pasidalinti savo prisiminimais, nepamirškite, kad naudodamiesi vaizdo įranga ekrane galite rodyti nuotraukas ar vaizdo įrašus, susijusius su maloniomis akimirkomis, pakvieskite artimuosius parašyti atsisveikinimo laiškus, suplanuokite, kada bus meldžiamasi, kada bus klausomasi velioniui patikusios muzikos ir pan. Prasmingas turinys suteiks iškilmingumo ir asmeniškumo, leis sąmoningai įprasminti atsisveikinimą ir taps svarbiu jūsų emocinio gijimo etapu.

„Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis – modernios šarvojimo salės ir individualus dėmesys kiekvieno poreikiams

Nors požiūris į šarvojimą keičiasi, esminiai aspektai išlieka tie patys. Tiesa, mūsų tėvai ir seneliai, greičiausiai, dar prisimena ilgas laidojimo ceremonijas, kai velionis būdavo šarvojamas namie ir lankomas būrio žmonių, kuriuos reikėdavo pavaišinti, o kartais ir apnakvindinti. Šiandien šarvojimu savarankiškai rūpintis nebereikia – tai daro laidojimo namai, atsakingi už kiekvieną smulkmeną, kad galėtų maksimaliai sumažinti jūsų rūpesčių bagažą ir leisti jums visą savo dėmesį skirti gedėjimui.

Kadangi mirusiojo šarvojimas yra pati jautriausia, reikšmingiausia ir subtiliausia laidotuvių proceso dalis, labai svarbu bendradarbiauti su savo darbą išmanančiais laidojimo namais, galinčiais pasiūlyti modernias, šiuolaikiškas, patogiai įrengtas šarvojimo sales ir suteikti visapusišką pagalbą šiuo skaudžiu gyvenimo etapu. „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis siūlo kelių skirtingų dydžių šarvojimo sales, įrengtas ramioje vietoje, gamtos apsuptyje. Ilgametę patirtį turinti komanda siekia suteikti visapusišką pagalbą, kad atsisveikinimas su artimu žmogumi būtų kuo ramesnis, lydimas pagarbos ir sakralumo. Šiuolaikiškai įrengtos šarvojimo salės turi visą reikalingą įrangą ir yra suprojektuotos taip, kad lankytojai ir artimieji čia jaustųsi patogiai, kad būtų išlaikyta rimtis ir pagarba. Šalia šarvojimo salių įrengtos nedidelės atskiros virtuvėlės. Jei turėtumėte bet kokių klausimų, kviečiame susisiekti su „Vilniaus laidojimo namų“ Ligamis komanda – atsakysime į visus jūsų klausimus ir padėsime pasirūpinti sklandžiu šarvojimo procesu.