Ritualai, padedantys susitaikyti su artimojo netektimi

Artimojo laidojimas yra vienas skausmingiausių gyvenimo įvykių, kurį kiekvienas išgyvename individualiai. Mūsų savijauta, emocijos ir susitaikymo laikas priklauso nuo mūsų charakterio, vidinės būsenos, gyvenimo ritmo, santykio su mirusiuoju ir kitų išorinių bei vidinių faktorių. Nors netekties skausmas yra individualus dalykas, ilgametę patirtį laidojimo paslaugų srityje turintys „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis pastebi, kad skausmą ir liūdesį galima sušvelninti dviem tikslingai priimtais sprendimais: suteikti laidotuvėms daugiau prasmės ir individualumo, t. y. pagerbti mirusįjį taip, kaip jums atrodo yra teisinga, ir į savo gyvenimo ritmą bent kuriam laikui įtraukti ritualus, padedančius judėti pirmyn net ir pačiomis skaudžiausiomis akimirkomis.

Kas laidotuvėms suteikia prasmės? Individualizuotos laidojimo paslaugos ir jų galimybės

Šiandien, augant individualumo paieškoms, laidojimo paslaugos siūlo vis platesnes galimybes pagerbti mirusįjį taip, kaip jo artimiesiems atrodo tinkamiausia. Vis drąsiau atsispiriama nuo metų metus gyvavusių tradicijų ir į laidotuves žiūrima su didesne meile, pagarba ir solidarumu. Atsisveikinimas tampa jausmų išraiška, todėl tiek velionio šarvojimui, tiek laidotuvėms parenkami individualizuoti sprendimai ir idėjos, atsispindinčios mirusiojo asmenybę ir gyvenimo būdą. Individualiai puošiamos šarvojimo salės, tam tikrų motyvų dekoracijos, personalizuotos urnos ir karstai, atsisveikinimo albumai, nuotraukų ir vaizdo įrašų projekcijos ar specialiai parinkta muzika – detalės, parenkamos siekiant atspindėti mirusiojo gyvenimą.

Prasmingai suplanuotos laidotuvės padeda gydyti netekties skausmą, kadangi artimieji mirusiojo atminimą gali pagerbti taip, kaip jiems atrodo geriausia. Paprastai personalizuoti sprendimai apima muziką, nuotraukas, skaitymus, spalvas, gėles, šarvojimo salės dekoracijas, gedulingus pietus ir laidojimo vietą. Šie aspektai gali būti apgalvojami ir pritaikomi individualiai skirtingose situacijose, pvz., jei velionis mylėjo gamtą, kur kas daugiau dėmesio skiriama natūraliai aplinkai ir gamtos motyvams – jais gali būti puošiamos vazos, kėdės ar net laidojimui skirta urna. Kapinėse galima pasodinti medelio sėklą, kuri ne tik primins velionį, bet ir simbolizuos amžiną gyvybės ratą.

Netekties skausmą ramina ir artimųjų dalyvavimas atsisveikinimo procese. Jei patenkate į velioniui artimiausiųjų žmonių gretas, priimkite draugų užuojautą ir nesigėdykite savo skausmo. Jei esate tolimesnis giminaitis, parodykite artimiausiems savo meilę ir pasiūlykite pagalbą. Žinoma, netekties skausmą išgyvename skirtingai, todėl, jei matote, kad žmogus linkęs užsidaryti ir pabūti su savo mintimis, gerbkite šį norą. „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis ragina paskatinti artimuosius pasidalinti savo prisiminimais, ranka rašytais laiškais, dėmesiu ir nuoširdžia pagalba – tarpusavio ryšys ir bendravimas yra gydantis procesas, leidžiantis judėti pirmyn.

Susikurkite ritualus, kurie padės suprasti savo emocijas

Susidūrus su netektimi, viena dažniausių klaidų, kurią daro daugelis mūsų, – bandymas apsimesti, kad nieko neįvyko ir judėti toliau, meluojant sau ir kitiems. Užgniaužti jausmai niekur nepradingsta, o jų žalojantis poveikis laikui bėgant gali tik dar labiau augti. Kur kas racionalesnis sprendimas – atrasti ritualus ir kasdienius įpročius, kurie primintų jums apie artimąjį, tačiau leistų jums judėti pirmyn, priimant skausmą. Psichoterapeutai pastebi, kad tradicijos ir ritualai padeda mums išreikšti savo mintis ir emocijas. Simboliniai ritualai, pvz., žvakės uždegimas, primena, kad mūsų mylimasis visada yra su mumis širdyje. Be to, tokiu būdu perteikiame savo emocijas, kai žodžių tiesiog nepakanka. Net ir pačios laidotuvės yra tradicijomis paremtas ritualas, padedantis mums jausti tam tikrą solidarumą su kitais, pasidalinti sielvartu ir netektimi.

Žvakės uždegimas. Žvakės liepsna yra vienas populiariausių būdų pagerbti mirusiojo atminimą. Deganti žvakė ramina ir sutelkia mintis, pabrėždama jūsų širdyje gyvenančio žmogaus atminimą. Žvakę uždekite kiekvieną dieną arba ypatingomis progomis, tokiomis kaip gimtadieniai, jubiliejai ar šventės.

Oras, vanduo, ugnis ir žemė.  Artimojo paleidimą simbolizuoja balionų, dangaus žibintų ar kitų objektų paleidimas į dangų, ranka rašytų laiškų sudeginimas, jų užkasimas į žemę ar paleidimas į vandenį. Nepriklausomai nuo to, kokį ritualą pasirinksite, jis taps simboliniu jūsų atsisveikinimu, kuris sustiprins psichologiškai ir emociškai.

Sukurkite šeimos ritualus. Velionio atminimui galima paskirti dieną, kada susirenka visi šeimos nariai ir pasidalina savo mintimis bei jausmais. Tam puikiai tinka artimojo mirties metinės ar simbolinės šventės, tokios kaip Motinos ar Tėvo diena. Atminimo dieną populiaru aplankyti velionio kapą, palikti gėles, skirti minutėlę maldai ir apmąstymams.

Susisiekite atminimą su daiktu. Vis daugiau žmonių su savimi nori turėti nedidelį daiktą, kuris primintų artimąjį, pvz., laikrodį, papuošalą, nosinaitę ar kt. Simbolinę prasmę įgijęs aksesuaras suteikia paguodą ir nuramina.

Leiskite sau gedėti ir laidojimo rūpesčius palikite profesionalams

„Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis teikia visas su laidojimu susijusias paslaugas. Mes suprantame, kaip sunku susitaikyti su artimojo netektimi ir kiek rūpesčių užgriūna jūsų pečius, kai tenka spręsti laidojimo formalumus. Norime padėti jums sunkią akimirką ir užtikrinti, kad jūsų atsisveikinimas su artimuoju būtų sklandus, ramus ir atitinkantis jūsų viziją. Kompleksinės, individualizuotos laidojimo paslaugos ir nuoširdus dėmesys jums yra mūsų pagrindinis veiklos principas ir atsakomybė. Esame pasiruošę atsakyti į visus jūsų klausimus ir suteikti visapusišką pagalbą, užtikrindami pagarbų atsisveikinimą su velioniu.