Palaikų kremavimas: ar reikalingas karstas, kaip vyksta urnos laidojimas ir kiti dažniausiai užduodami klausimai

„Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis pastebi, kad metų metus gyvavusios laidotuvių tradicijos pamažu keičiasi. Šiandien kur kas dažniau kalbama apie palaikų kremavimą ir urnos laidojimą kapinėse arba saugojimą kolumbariume. Tiesa, nors kremavimo apimtys šalyje auga, pats kremavimo procesas vis dar kelia nemažai klausimų ir abejonių. Šiame straipsnyje norime pateikti trumpą atmintinę į dažniausiai užduodamus klausimus apie kremavimą, urnas ir kremuotų palaikų laidojimą.

Kokie yra palaikų kremavimo privalumai?

Kremavimo apimtys kasmet auga. Tai lemia tiek laisvėjančios religinės tradicijos, tiek augančios ekologiškumo ir praktiškumo idėjos. Lyginant su tradicinėmis laidotuvėmis, kremavimas reikalauja mažesnių išlaidų, tuo pačiu šis atsisveikinimo būdas išlaiko visą rimtį ir pagarbą. Neretai pabrėžiama ir tai, kad atsisakant įprastos laidojimo pompastikos, kur kas daugiau dėmesio galima skirti velionio atminimui. Skaičiuojama, kad šiuo metu Europoje ir JAV kremuojama apie 50 proc. palaikų, o kai kuriose šalyse, pvz., Skandinavijoje, minėtasis rodiklis siekia beveik 80 proc.

Kaip vyksta kremavimas?

Palaikų kremavimas atliekamas automatizuotai krematoriume, trimis etapais. Pirmajame etape karstas su velionio palaikais yra įkeliamas į kremavimo įrenginį. Kadangi kremavimui naudojama aukštesnė nei 800 laipsnių temperatūra, šiame etape sudega ir pats karstas. Praėjus kuriam laikui, maždaug vienai valandai, organinės medžiagos virsta neorganinėmis. Trečiajame etape kremuoti palaikai yra atvėsinami oru ir išvalomi specialiu įrenginiu, siekiant atskirti svetimkūnius, pvz., karsto vinis ar iš anksto nepašalintus implantus. Užbaigus kremavimą, pelenai yra supilami į specialią kapsulę, nepralaidžią šviesai ir skysčiams.

Ar kremavimui reikalingas karstas?

Velionio palaikai į krematoriumą atvežami su karstu ir kartu su juo yra kremuojami. Be karsto kremouti negalima.

Kaip vyksta šarvojimas?

Jei palaikai yra kremuojami, atsisveikinti su mirusiuoju galima keliais būdais: surengti šarvojimą prieš palaikų kremavimą, vykti į krematoriumą arba surengti atsisveikinimą, pagerbiant mirusiojo pelenus urnoje. Jei organizuojamas šarvojimas, svarbu nuspręsti, kokią šarvojimo salę ir karstą pasirinksite. Paprastai,  perkamas natūralios medienos karstas. Toks karstas atrodo pakankamai dailiai ir gali būti kremuojamas kartu su palaikais. Jei artimųjų netenkina karsto dizainas, galima galvoti apie karsto nuomą – tai užsienyje populiari, tačiau Lietuvoje dar neprigijusi paslauga. Šiuo atveju iš laidojimo paslaugas teikiančios bendrovės išnuomojamas pasirinktas karstas, o prieš kremavimą kūnas yra perkeliamas į specialiai kremavimui skirtą karstą. Paprastai į krematoriumą artimieji nevykta, palaikus transportuoja įmonės darbuotojai,, o atsisveikinimas organizuojamas po kremavimo, pasirinktoje aplinkoje pastačius urną su pelenais. Lyginant su tradiciniu palaikų šarvojimu prieš laidotuves, toks atsisveikinimo būdas kelia kur kas mažiau graudulio, daugiau dėmesio skiriama šviesiam mirusiojo atminimui, dalinamasi istorijomis, ekrane žiūrimos velionio nuotraukos, siekiama kurti jaukią atmosferą.

Kaip išsirinkti urną?

Urna yra specialus indas, kuriame po kremavimo laikomi mirusiojo pelenai. Urnos gali būti užkasamos į žemę arba statomos į kolumbariumus. Suprasdami individualumo poreikį, Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“ siūlo įvairių formų ir dydžių urnas, besiskiriančias savo gamybinėmis medžiagomis, spalvomis ir apdirbimo sprendimais. Ieškantiems išskirtinumo siūlomi Lietuvos keramikos meistrų autoriniai darbai, prabangios akmeninės urnos ir natūralaus medžio dirbiniai. Praktika rodo, kad lietuviai labiausiai vertina rankų darbo akmenines ir keramikines urnas. Populiariausios yra smėlio, rudos ar juodos spalvos urnos, puošiamos gamtos motyvais. Urnos gali skirtis ne tik savo estetiniais sprendimais, bet ir dydžiu. Lietuvoje paprastai naudojamos standartinio dydžio urnos, kuriose laikomi vieno asmens palaikai. Užsienyje populiarios ir nedidelės urnos, skirtos šeimos nariams, norintiems pasidalinti pelenus, ir itin didelės urnos, kuriose laikomi kelių asmenų pelenai. Jei norite urnai suteikti daugiau asmeniškumo, ją galima graviruoti tiesiai ant indo arba pritvirtinant medinę ar metalinę plokštelę ir tokiu būdu suteikti daugiau asmeniškumo.

Kaip vyksta urnos laidojimas?

Lietuvoje urnos su kremuotais palaikais laidojimas yra reglamentuojamas teisės normų bei įstatymų numatyta tvarka. Pelenai gali būti suberiami tiesiai į krematoriumo kapsulę, jie gali būti talpinami urnoje su viduje esančia pelenų kapsule arba urnoje be kapsulės. Užsandarinant kapsulę ar urną, joje, kartu su mirusioje pelenais, yra patalpinamas ir specialus kremavimo žetonas su kremavimo registracijos numeriu. Daugiau nei 50 metų nesuyrantis žetonas išduodamas krematoriume.

Užsandarinus pelenus kapsulėje ar urnoje, laidojimas gali būti atliekamas dviem būdais: užkasant urną kapinėse arba paliekant ją kolumbariumo kriptoje. Urna, laidojama kapo duobėje, reikalauja kur kas mažiau ploto, lyginant su tradiciniu karstu. Kapo duobės gylis turi būti ne mažesnis nei 1 metras, o plotis siekti apie pusmetrį. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad namuose urną su mirusiojo pelenais gali būti laikoma ne ilgiau kaip 3 mėn. Ilgesnis urnos laikymas arba pelenų barstymas nereglamentuotose vietose, taip pat urnos laidojimas ne kapinių teritorijoje yra draudžiamas Lietuvos įstatymų.

Turite daugiau klausimų? Susisiekite su „Vilniaus laidojimo namais“ Ligamis

Laidotuvių planavimas yra skaudi, tačiau neišvengiama atsisveikinimo su mirusiuoju dalis. Kadangi Lietuvoje kremavimo tradicijos dar gana jaunos (pirmasis krematoriumas šalyje pradėjo veikti tik 2011 m.), palaikų kremavimas gali kelti nemažai klausimų. Tam, kad velionio kremavimas ir visas laidojimo procesas būtų organizuojamas sklandžiai ir keltų kuo mažiau streso, būtina atsakingai rinktis laidojimo namus. Esame tam, kad galėtumėte atsakyti į visus jūsų klausimus ir pasiūlyti jums iki smulkmenų apgalvotus sprendimus, apimančius šarvojimo salės paruošimą, dokumentų tvarkymą, palaikų pervežimą, kremavimo procedūrų tvarkymą, urnų pasirinkimą ir laidotuvių organizavimą. Jei norėtumėte plačiau aptarti laidojimo paslaugų detales ir kainas, kviečiame susisiekti su „Vilniaus laidojimo namų“ Ligamis komanda.