Nuolatos augantis laidojimo prekių pasirinkimas – ar čia egzistuoja mados taisyklės?

Kad ir kaip neįprastai skambėtų, laidojimo paslaugų sektoriuje taip pat egzistuoja mados tendencijos. Laidojimo įpročiai keičiasi, o drauge su tuo atsiranda ir naujas požiūris į laidojimo drabužius, karstus, urnas ar net gėles, kurios nešamos mirusiojo pagerbimui. „Vilniaus laidojimo namai“ LIGAMIS pastebi, kad mados ir įpročiai keičiasi drauge su nauja karta. Šiandienos šeimos atneša naujas vertybes, nuostatas ir nuomones, kurios iš esmės keičia ilgus metus gyvavusius laidojimo įpročius.

Laidotuvės tampa asmeniškesnės, keičiasi požiūris į šarvojimą ir laidojimo drabužius

Ilgą laiką Lietuvoje atsisveikinimo su mirusiuoju ceremonija būdavo tokia pati, laikantis įprastų šarvojimo ir laidojimo tradicijų. Šiandien su nauja karta ateina ir naujas požiūris, – laidotuvės grindžiamos šeimos puoselėjamomis vertybėmis, žmonės tampa kūrybingesni ir ieško būdų, kaip įprasminti atsisveikinimo ceremoniją, siekiant suteikti jai daugiau unikalumo.

Keičiantis tradicijoms laidotuvės ima atspindėti mirusiojo pomėgius, gyvenimo būdą ir charakterį, todėl šarvojimo salės pradedamos dekoruoti individualiau, siūlomos platesnės prekių pasirinkimo galimybės, auga dėmesys garso ir vaizdo technikos būtinybei, kadangi vis dažniau atsisveikinant su mirusiuoju stebimos nuotraukos su gražiausiomis velionio gyvenimo akimirkomis, klausomasi jam patikusios muzikos.

Su naujais laidojimo įpročiais keičiasi ir požiūris į laidojimo rūbus. Vis dažniau laidojimui pasirenkami kasdieniai drabužiai, kuriuos velionis mėgo dėvėti. Nors nauji ritualiniai rūbai vis dar išlieka populiarūs, tačiau jų pasiūla tampa orientuota į individualumo paieškas, – kur kas daugiau dėmesio kreipiama į spalvas ir drabužių elementus, kurie padėtų atspindėti žmogaus charakterį ir pomėgius.

Kremavimas tampo populiaresnis, didėja urnų pasiūla

Kiekvienais metais kremavimo apimtys sparčiai auga. Kaip pastebi „Vilniaus laidojimo namai“ LIGAMIS, kremavimo pasirinkimą lemia tiek persipinančios ir laisvėjančios religinės tradicijos, tiek augančios ekologiškumo ir praktiškumo idėjos. Kremavimas ne tik reikalauja gerokai mažesnių išlaidų, lyginant su tradicinėmis laidotuvėmis, bet ir yra laikomas pagarbesniu ir santūresniu atsisveikinimo būdu, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas velionio atminimui.

Kartu su kremavimo populiarumu auga ir laidojimo urnų poreikis. Jei prieš kurį laiką buvo galima rinktis vos kelių modelių urnas, šiandien jų pasirinkimas iš tiesų platus. Ieškantiems išskirtinumo siūlomi Lietuvos keramikos meistrų autoriniai darbai, taip pat – prabanga alsuojančios akmeninės urnos ir natūralaus medžio dirbiniai. Priklausomai nuo poreikių, galima rinktis įvairių formų ir dydžių urnas, urnos gali skirtis ir savo spalvomis, apdirbimo sprendimais. Augant individualumo paieškoms, vis daugiau dėmesio skiriama gaminiams, kurių dizainas primena gamtos motyvus, pvz., gilės ar obuolio formą.

Kodėl atsisveikinimo vainikai tampa nebemadingi?

Ilgą laiką kaip vienas svarbiausių atsisveikinimo su velioniu įprasminimo simbolių buvo laidotuvių vainikai. Vainikus nešdavo tiek artimiausi šeimos nariai, tiek draugai ir pažįstami. Šiandien situacija iš esmės keičiasi. Didelės gėlių puokštės ir masyvūs vainikai tampa nebemadingu sprendimu, kuris tik apsunkina visą laidotuvių procesą (paprastai vainikai po šarvojimo yra vežami į kapines), be to, pūvančios gėlės neigiamai veikia aplinką, gadina bendrą kapo vaizdą. Vietoje to kur kas dažniau pasirenkamos kuklios gėlių puokštės arba nešamas vos vienas gėlės žiedas. Minimalistinis atsisveikinimas su mirusiuoju yra siejamas su solidumu ir vertinamas kaip gero skonio ženklas.

Ekologijos idėjos keičia požiūrį į karstus

Ekologiškos laidotuvės, ypatingai išpopuliarėjusios Jungtinėse Amerikos Valstijose, pamažu keičia ir lietuvių įpročius. Vartotojų gyvenimo būdas ir vertybės, nepriklausomai nuo to, ar jos yra veikiamos aplinkos, religijos ar filosofijos, daro įtaką ir laidojimo planams. Šiandien vis daugiau laidojimo namų pradeda kalbėti apie ekologišką laidojimo praktiką ir sprendimus, draugiškus aplinkai.

Su šiomis idėjomis populiarėja ir mirusiojo palaikų kremavimas, o šiam tikslui parenkami paprasto dizaino karstai ar net kartotinės dėžės, neturinčios jokių išskirtinių dekoro elementų ar akcentų. Prabangūs karstai tampa nebereikalingi, kadangi ir mirusiojo atminimas, po kremavimo, vis dažniau pagerbiamas urnoje, užuot šarvuojant mirusįjį karste prieš palaikų sudeginimą. Be to, ir urnos neretai vertinamos pagal savo yrimo savybes, jei yra užkasamos į žemę. Neretai toje vietoje pasodinamas medelis, kuris tampa amžino gyvybės rato simboliu.

Laidotuvių planavimo patarimai

Laidojimo paslaugų teikėjai siūlo įvairius prekių ir paslaugų sprendimus atsisveikinimui su mirusiuoju. „Vilniaus laidojimo namai“ LIGAMIS pastebi, kad dažna klaida, su kuria susiduriama planuojant laidotuves, – emocijų perteklius, trukdantis priimti racionalius sprendimus. Kadangi laidojimo taisyklės tampa vis laisvesnės, galima atsisakyti prekių ar paslaugų, kurių, jūsų nuomone, nereikėtų ar kurių tiesiog nenorite. Iš tiesų, norint tinkamai pagerbti mylimą žmogų, nebūtina turėti prabangiausią karstą ar surengti pačias įmantriausias laidotuves. s. Jei abejojate dėl savo sprendimo ir galimų jo alternatyvų, pasitarkite su mūsų kolektyvu ir mes jums visuomet padėsime surasti optimalų sprendimą.