Laidojimo paslaugos: kaip atsirado katafalkai?

Laidojimo paslaugos apima ir mirusiojo kūno gabenimą į laidojimo vietą, bet ar kada nors susimąstėte, kaip atsirado mums dabar žinomi katafalkai? Katafalkai – tai transporto priemonė, kurioje vežami karstai, o jų pavadinimas kilęs iš prancūzų kalbos žodžio catafalque, kuris reiškia akėčias. Kaip akėčios susijusios su karstais? Anksčiau karstai buvo padengti dygliuotu metaliniu karkasu, kuriame buvo įstatomos žvakės. Manoma, kad dėl to, kad šie smaigaliai buvo panašūs į akėčias ir kilo jų pavadinimas. Šiais laikais galite rinktis nuo paprastų automobilių iki įspūdingų – traukiamų vežimais, ar net elektra varomų katafalkų. Žinomų žmonių laidotuvėse galima pamatyti ekstravagantiškų, vintažinių automobilių, kurie geriausiai atspindi mirusiojo asmenybę ir stilių. Kaip atsirado katafalkai, kokie jie bus ateityje, domisi „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis.

Pirmieji katafalkai buvo paprasti vežimėliai

Anksčiau, kai nebuvo katafalkų, žmonių kūnai buvo gabenami traukiamais vežimėliais. Vėliau, jau nuo septynioliktojo amžiaus, ranka traukiami vežimėliai virto arklių traukiamais vežimais. Tiesa, pradžioje arklių traukiami katafalkai buvo skirti tik itin turtingiems žmonėms, skurdžiai gyvenantys negalėjo sau to leisi. Tačiau laikui bėgant, viskas keitėsi ir vėliau jau daugelis žmonių galėjo naudoti katafalkus, traukiamus vežimais. Jie buvo įmontuoti į rėmus, kurie neleido karstui nuslysti, o šonuose buvo įtaisyti stiklai. Viktorijos laikais, kai buvo susiformavusi visą gedulo tradicija ir karstai, laidotuvės bei kiti laidotuvių elementai turėjo būti itin įmantrūs, katafalkų dizainas taip pat stebino savo stiliumi. Kiekvienas katafalkas buvo tarsi meno kūrinys. Uždengti sunkiomis aksominėmis užuolaidomis ir išraižyti įspūdingais raštais, jie prikaustydavo kiekvieno dėmesį. Stebino ir ne tik savo dekoru, tačiau ir dydžiu. Didžiausias Viktorijos epochos katafalkas buvo pagamintas 1895 metais. Jis buvo daugiau nei keturių metrų aukščio, 6,5 metrų ilgio ir svėrė daugiau nei tris tonas. Tuo tarpu Šiaurės Amerikoje katafalkai nebuvo tokie įmantrūs, tai reiškė, kad juos pagaminti galima buvo greičiau ir todėl jie buvo naudojami kur kas plačiau.

Pirmieji motorizuoti katafalkai

Dvidešimtajame amžiuje atsirado pirmieji motorizuoti katafalkai. Pirmą kartą jie buvo pristatyti JAV. 1908 metais Niujorke „General Vehicle Company“ pagamino pirmąjį elektrinį katafalką. Jie turėjo keturių cilindrų variklį, generuojantį 30 arklio galių. Devintajame dešimtmetyje dujomis varomi varikliai tapo prieinami plačiajai visuomenei, laidotuvių organizatoriai suprato, kad turėdami motorinę transporto priemonę galėtų surengti daugiau laidotuvių ir taip, žinoma, uždirbti daugiau pinigų, todėl didelė dalis laidojimo namų investuodavo į katafalkus. Klasikinį, mums žinomą katafalką išrado kompanija „Sayers and Scovill“. Jis buvo aptakesnės formos bei dizaino ir labiau priminė prabangų limuziną nei palaikų pervežimui skirtą transporto priemonę. Taip pat šiais laikais katafalkais gali būti vežamos ir urnos. Jos pritvirtinamos prie specialaus pagrindo ir įnešamos į automobilį.

Turbūt nežinojote, tačiau pasaulyje nėra oficialiai vien tik katafalkus gaminančios automobilių kompanijos, tačiau yra kėbulų gamintojų, kurie specializuojami jų gamyboje. Įdomu tai, kad katafalkai gaminami rankomis, o „Cadillac“ ir „Lincoln“ yra populiariausios katafalkų gamintojos Šiaurės Amerikoje.

Elektriniai katafalkai – mūsų ateitis

Šiandien laidojimo namai siūlo net ir ekologiškus, gamtą tausojančius elektrinius katafalkus. 2018 metais norvegų dizaineris Jan Erik Naley pavertė Tesla Model S į katafalką. O prieš keletą metų „Van der Lans & Busscher Staatsievervoer“ kompanija, įsikūrusi Nyderlanduose, užsakė modifikuotus „Tesla Model S“ katafalkus iš „RemetzCar“. Teigiama, kad šie katafalkai yra nepaprastai tylus. Elektriniai modeliai tausojančių gamtą.

Jeigu trokštate itin modernaus sprendimo, jums turėtų patikti savaeigiai katafalkai su holografiniais projektoriais. Monrealyje (Kanada) įsikūrusi ne pelno siekianti organizacija „Imaginactive“ sugalvojo savarankiškai važiuojančio katafalko dizainą. Tik įsivaizduokite važiuojanti automobilį, virš jo šviečiančią hologramą su jūsų atvaizdu ir skambančią jūsų mėgstamą dainą. Skamba tarsi iš filmo apie ateitį, tiesa?

Netekus artimojo Užsakyti skambutį