Laidojimo paslaugos ir socialiniai tinklai: kaip suderinama?

Turime pripažinti, kad informacinės technologijos keičia mūsų socialinį gyvenimą. Kasdien naudojamės socialiniais tinklais – FacebookTwitterInstagram ir kt. Vien Facebook turi daugiau nei milijardą aktyvių vartotojų, Twitter – 974 mln., o Instagram – 600 mln. aktyvių vartotojų, todėl nenuostabu, kad net laidojimo paslaugos yra veikiamos skaitmeninių technologijų. Lietuvoje veikia virtualios kapinės, vadinamos mirusiųjų feisbuku. Jame galima sukurti virtualų kapą, kurį būtų galima pasiekti iš bet kurio pasaulio kampelio ir skaityti nekrologus, žiūrėti nuotraukas, pasiekti realios kapavietės informaciją ir kt. Socialiniuose tinkluose mes dalinamės ir informacija apie artimojo mirtį, laidojimo vietą, reiškiame užuojautą netekusiems brangaus žmogaus. Visgi socialiniai tinklai taip pat turi savo taisykles ir etikos normas, ypač kalbant apie tokias jautrias temas kaip mirtis ir laidotuvės.

Kodėl svarbus socialinių tinklų etiketas?

Šiandieniniame pasaulyje naujienos apie mirtį pasiekia mus internetu. Tikriausiai visi galime prisiminti ne vieną atvejį, kai apie mums pažįstamo asmens arba įžymybės mirtį sužinojote Facebook. Socialiniai tinklai labai patogi vieta dalintis prisiminimais apie mirusįjį, išreikšti užuojautą velionio šeimai. Visai nesvarbu, ar susirinkote pagerbti mirusiojo prie urnos, ar palaikyti mirusiojo artimųjų kapinėse, ar tiesiog norite išreikšti užuojautą socialiniuose tinkluose – visuomet turi išlikti mandagūs ir pagarbūs.

Blogiausia, ką galite padaryti – pranešti apie mirtį socialiniuose tinkluose nesusisiekus su mirusiojo šeima ir negavus jos leidimo. Įsivaizduokite, kaip būtų nemalonu, jei apie šeimos nario mirtį sužinotumėte ne asmeniškai, o pavyzdžiui, Facebook. Prieš ką nors skelbdami socialiniuose visada atsižvelkite į mirusiojo artimuosius. Gali būti, kad šeima laidotuvių metu visų paprašė susilaikyti nuo įrašų socialiniuose tinkluose. Juk šioje situacijoje svarbiausia – mirusiojo šeima ir pagalba jai, todėl jei jūsų buvo parašyta nesidalinti jokia informacija, turite gerbti tokį sprendimą. Kai kurie žmonės nusprendžia palikti mirusiojo Facebook profilį aktyvų net ir po mirties ir leisti draugams bei pažįstamiems dalintis prisiminimus apie velionį.

Jeigu nusprendėte parašyti žinutę ar pasidalinti prisiminimais, gerai apgalvokite jų turinį. Juk šiuos pranešimus skaitys daug skirtingų žmonių, tarp jų ir mirusiojo artimieji. Kai apie mirtį  paskelbiama viešai, galite jausti poreikį pasidalinti savo emocijomis, išreiškite liūdesį ir sielvartą. Visa tai daryti galima, tačiau nesileiskite į detales. Ypač tai taikytina, kai kalbama apie jautrius ir subtilius dalykus, pavyzdžiui, klausinėti apie mirties pobūdį. Jeigu artimi šeimos nariai tokios informacijos neskelbia, jūs neturite apie tai užsiminti. Išreiškite liūdesį, tačiau nepersistenkite. Neatakuokite artimųjų privačiomis žinutėmis ir neklausinėkite su mirtimi susijusių detalių, ypač kai jūsų ir mirusiojo santykis nebuvo artimas.

Jeigu dalyvaujate laidotuvėse venkite naudotis telefonu – tai nemandagu. Nefotografuokite, neskelbkite nuotraukų socialiniuose tinkluose. Jeigu yra asmenų, kurie dėl tam tikrų priežasčių negali dalyvauti ceremonijose, dėl nuotraukų darymo arba tiesioginės transliacijos reikia susitarti su šeimos nariais. Socialiniuose tinkluose nekritikuokite laidotuvių organizavimo. Pavyzdžiui, jei buvo pasirinktas kremavimas, o jūs esate gana krikščioniškų pažiūrų, susilaikykite nuo kritikos viešojoje erdvėje. Karstai, kryžiai taip pat neturi būti aptarinėjami.

Vienas iš socialinių tinklų privalumų – galimybė vienu metu bendrauti su daugybe žmonių. Socialiniai tinklai gali būti puiki vieta organizuoti pagalbą mirusiojo šeimai. Galite organizuoti gedulingus pietus, rinkti paramą.

Dėl socialinių tinklų išsiplėtė laidojimo paslaugos

Daugelis mano, kad pranešti apie brangaus žmogaus mirtį socialiniuose tinkluose yra neasmeniška, nemandagu. Ypač to negali suprasti vyresnioji karta, kuriai kartais sunku naudotis socialiniais tinklais. Vykusios apklausos metu 77 proc. apklaustųjų teigė, kad svarbiais gyvenimo įvykiais norėtų gauti jiems asmeniškai skirtus pranešimus, o ne sužinoti naujienas iš socialinių tinklų. Vis dėlto, „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis mano, kad socialiniai tinklai gali būti naudingi. Socialiniuose tinkluose greičiau sužinome apie mirties faktą, galime išreikšti užuojautą, greičiau susiorganizuoti laidotuvių ceremoniją, pagalbą. Laidojimo paslaugos pastaraisiais metais labai išsiplėtė, todėl jeigu jums svarbu, kad laidotuvėse dalyvautų kuo daugiau žmonių, drąsiai pasitelkite išmaniąsias technologijas ir socialinius kanalus. Laidojimo namų darbuotojai užtikrins, kad viskas vyktų sklandžiai ir pagarbiai. Socialiniai tinklai gali būti naudingi ir gedintiems, kurie gali bendrauti, palaikyti žmogišką ryšį gedulo metu. Ir nors sielvartas dažnai yra unikalus, tačiau kiekvienas žmogus tikisi rasti paguodą bendraudamas. Visgi niekuomet nedera pamiršti ir asmeninio, tiesioginio ryšio.

Netekus artimojo Užsakyti skambutį