Laidojimo namai tampa modernesni: kaip atrodo šiuolaikinės laidojimo paslaugos?

Besikeičiant mūsų gyvenimo tempui, kasdieniams įpročiams ir vertybių sistemoms, neišvengiamai keičiasi ir mūsų požiūrį į mirtį. Laidojimo paslaugos tampa kur kas labiau individualizuotos, atsisakoma graudulio, tris dienas trunkančio šarvojimo ir ilgą laiką dominavusios laidojimo pompastikos, daugiau dėmesio skiriama minimalizmui, sparčiai auga kremavimo paslaugos, laidojimas vis dažniau siejamas su tvarumu ir paprastumu. Besikeičiantis gyventojų požiūris skatina keistis ir laidojimo namus – populiarėja laidotuvių planuotojų paslaugos, kur kas daugiau dėmesio skiriama šarvojimo salių interjero sprendimams ir galimybei laidotuves organizuoti taip, kaip būtų pageidavęs velionis.

Kodėl laidojimo paslaugos reikalauja pokyčių?

Laidojimo namų modernėjimą lėmė besikeičiantys žmonių poreikiai. Pamažu atsisakoma senųjų šarvojimo salių, kadangi kur kas dažniau ieškoma šviesių, jaukių erdvių ir laidojimo namų, esančių jaukioje gamtos apsuptyje, kur būtų galima ramiai pasimėgauti tyla ir išvengti žmonių ar transporto spūsčių. Tuo pačiu išlieka svarbus logistikos klausimas, kadangi pageidaujama, kad laidojimo namai būtų įkurti struktūriškai patogioje miesto zonoje, kuri būtų lengvai pasiekiama iš bet kurios miesto dalies ir nekeltų sunkumų, planuojat automobilių judėjimą link kapinių ar bažnyčios. Pagrindinis šiuolaikinių architektų uždavinys – optimaliai išnaudoti konkrečios vietos privalumus, pritaikant juos gedinčiųjų poreikiams.

Šiuolaikiniai laidojimo namai išlipa už tradicinių laidojimo ribų ir tampa svarbiu emociniu atspirties tašku. „Vilniaus laidojimo namų“ Ligamis darbuotojai savo kompetencija ir patirtimi visų pirma siekia palengvinti sunkią akimirką, suteikti visapusišką pagalbą gedinčiajam ir perimti didžiąją laidojimo organizavimo darbų dalį. Šiuolaikinės laidojimo paslaugos yra apibrėžiamos profesionalumo, pagarbos ir empatijos sąvokomis. Su gedinčiaisiais siekiama aptarti visas laidojimo detales, patarti (o ne primygtinai siūlyti) ir drauge ieškoti optimaliausio velionio pagerbimo būdo.

Individualumas tampa neatsiejama laidotuvių dalimi

Platus paslaugų spektras. Pagarbus atsisveikinimas su mirusiuoju – tai individualizuotos laidojimo paslaugos ir platus laidojimo reikmenų pasirinkimas. Metų metus gyvavę papročiai adaptuojasi ir prisitaiko prie konkrečių gedinčiųjų poreikių. Keičiasi ne tik pats laidojimas, pvz., pastaraisiais metais išaugo ypatingas dėmesys kremavimo paslaugoms, bet ir laidotuvių etiketas. Tradiciniai laidojimo rūbai tampa nebe tokie svarbūs, kadangi kur kas dažniau ieškoma velionio charakterį ar pomėgius atspindinčių drabužių, tradicinės dekoracijos keičiamomis asmeniškais aksesuarais, vengiama didelių vainikų, į šarvojimo salę įleidžiama kur kas daugiau šviesių spalvų, siekiama sumažinti graudulį ir mirusįjį į paskutiniąją kelionę išlydėti artimesniu santykiu. Be to, čia svarbų vaidmenį atlieka ir finansai. Artimieji vertina laidojimo namus, galinčius pasiūlyti platų laidojimo prekių asortimentą, tuo pačiu užtikrinant galimybę rinktis skirtingų kainų pasiūlymus ir išvengti papildomų išlaidų.

Šiuolaikinės šarvojimo salės. Lyginant su prieš kelis dešimtmečius gyvavusia praktika, šiandien šarvojimo salės pasirinkimas yra kur kas dažniau nulemtas ne kiekybinių faktorių (pvz., kai užsakoma pigiausia ar arčiausiai namų esanti šarvojimo salė), o daugiau dėmesio skiriama kokybei. Vis dažniau ieškoma minimalistinio dizaino, tačiau modernių šarvojimo salių, kurios suteiktų galimybę naudotis šiuolaikinėmis vaizdo ir garso priemonėmis. Daugiau dėmesio skiriama salės jaukumui, ieškoma šviesesnių, ramesnių patalpų, turinčių atskiras virtuvėles su būtiniausia įranga ir ramybės zonas. Šiuolaikiniai laidojimo namai siekia įrengti sales taip, kad gedintieji jose jaustųsi maksimaliai patogiai, turėtų galimybę privačiai pasikalbėti su velionio artimaisiais, išreikšti užuojautą, netrukdyti vieni kitiems, išeiti į lauką įkvėpti gryno oro ar ramiai išgerti arbatos. Daugelis laidojimo namų suteikia galimybę rinktis kelių skirtingų dydžių sales. Auga ir aukų dėžučių paklausa, kad gedinčiai šeimai nereikėtų rūpintis, kur dėti vokus su pinigais, jei artimieji ir draugai sunkią akimirką nori padėti pinigine išraiška.

Augantis laidotuvių planuotojų poreikis. Ilgą laiką buvo manoma, kad žmonės savarankiškai gali suorganizuoti laidotuves, todėl laidotuvių planuotojai buvo samdomi tik ypatingai retais atvejais. Vis dėlto, šiandien kur kas dažniau kalbama apie laidotuvių profesionalumą ir galimybę visą savo dėmesį skirti gedului, užuot besirūpinant atsisveikinimo su velioniu detalėmis. Iš tiesų, susidūrus su netektimi tenka išgyventi skausmą, pasimetimą, baimę ir liūdesį, todėl blaiviai galvoti ir priimti racionaliai pagrįstus sprendimus gali būti gerokai sunkiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Laidotuvių planuotojai siekia padėti klientui ir pasirūpinti visomis organizacinėmis detalėmis, kad jis pats visą savo laiką galėtų skirti ramiam atsisveikinimui. Laidotuvių organizatoriai vis dažniau pasirenkami ir dėl to, kad šiandien gedintieji kur kas dažniau galvoja apie tai, kas būtų patikę velioniui, o ne tai, ką gali pagalvoti giminės ar kaimynai, todėl auga poreikis organizuoti mažiau tradicines, įvairiomis asmeniškomis detalėmis papildytas ceremonijas, kurių įgyvendinimui reikalinga profesionali pagalba.

Šiuolaikinis požiūris į laidojimą, neneigiant tradicijų

Šiuolaikinės laidojimo paslaugos jokiu būdu nesiekia laužyti šimtmečius Lietuvoje gyvuojančių tradicijų ir papročių. Vis dėlto, ne vienerius metus šioje rinkoje dirbantys „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis pastebi, kad per pastaruosius metus žmonių požiūris į mirtį iš esmės keičiasi – visų pirma siekiama paneigti stereotipus, jog atsisveikinimas su velioniu turi būti sunkių emocijų, daug ašarų ir graudulio kupinas etapas. Šiuolaikinės laidojimo paslaugos siekia priminti, kad svarbiausia yra tai, kas patiko velioniui, o ne tai, ką pasakys kaimynai ar draugai. Išsaugant tradicijas, pagarbą mirusiajam ir religinį pamaldumą, šiandien kur kas dažniau organizuojamos individualizuotos laidotuvių paslaugos, siekiant joms suteikti kuo daugiau asmeniškumo, prisiminti gražiausius velionio gyvenimo momentus ir su meile išlydėti brangų žmogų į paskutiniąją jo kelionę. Drauge auga ir dėmesys kokybei, modernumui, galimybei rinktis iš plataus paslaugų ir laidojimo prekių asortimento. Populiarėja ekologiško laidojimo idėjos ir kremavimo paslaugos, be to, pačios laidotuvės pradedamos suvokti kaip specifinių žinių, racionalumo ir visapusiškos pagalbos reikalaujantis procesas, kuriam kur kas dažniau samdomi ilgametę patirtį turintys laidotuvių organiztatoriai, atsakingi už visas atsisveikinimo su mirusiuoju detales.