Karsto istorija: kaip keitėsi laidojimo tradicijos bėgant amžiams?

Karstai, šimtmečius naudojami laidojimo apeigose, visuomet buvo siejami su netektimi, atsisveikinimu ir velionio palydėjimu į paskutiniąją kelionę. Žinoma, kaip ir viskas šiame pasaulyje, taip ir karstai, jų reikšmė ir dizainas keitėsi kartu su besikeičiančiu visuomenės požiūriu ir dominuojančia mada. Jei mūsų seneliai rinkdavosi itin prabangius, išskirtinius karstus, puoštus unikaliomis detalėmis, tai šiandien pirmenybė teikiama paprasto dizaino, minimalistiniams karstams, o stiprėjant aplinkosaugos idėjoms vis dažniau kalbama ir apie ekologiškus, greitai suyrančius gaminius.

Nuo akmens amžiaus iki šių dienų…

Prieš 600 000 metų Eurazijoje gyvenę neandertaliečiai mirusiuosius laidojo negiliuose kapuose su keliais jų asmeniniais daiktais, pvz., įrankiais. Nors mirusieji buvo laidojami gana paprastai, naujausi tyrimai rodo, kad net ir akmens amžiuje buvo atliekamos senovinės laidojimo apeigos. Pirmųjų karstų priešistorė yra siejama su egiptiečių sarkofagais, o laikui bėgant karstai buvo pradėti gaminti visame pasaulyje. Tiesa, sužinoti, kokie mediniai karstai buvo populiarūs, pvz., Viduramžių laikais, yra gana sunku vien dėl to, kad daugelis jų suiro. X–XV a. naudoti karstai iš švino ir akmens buvo skirti tik labai turtingiems ar labai svarbiems mirusiesiems. Be to, jų forma labai skyrėsi nuo šiandieninių karstų: tai buvo stačiakampio formos niša su galvai skirtu užapvalintu apskritimu viršuje.

Nors terminą „karstas“ pirmieji panaudojo prancūzai, plačiausiai karstai, kokius mes juos žinome šiandien, buvo pradėti naudoti prasidėjus JAV pilietiniam karui 1861 m. – karo metu juose buvo pervežami žuvusių karių kūnai. Netrukus mums įprastos formos karstai buvo pradėti naudoti visame pasaulyje, o laidotuvėms buvo suteikta išskirtinė reikšmė, pvz., karalienės Viktorijos laikais laidotuvės Didžiojoje Britanijoje buvo suvokiamas kaip didžiulės reikšmės įvykis, kuriam žmonės išleisdavo labai daug pinigų, įskaitant prabangias karstų puošmenas.

Kaip atrodo šiuolaikiniai karstai?

Šiandien mirtis yra suvokiama kaip neišvengiamas gyvenimo etapas, o velionis į paskutiniąją kelionę palydimas su santūria pagarba ir rimtimi. Tiek daugelyje Amerikos šalių, tiek Europoje sparčiai populiarėja kremavimo paslaugos, todėl neišvengiamai keičiasi ir požiūris į karstą. Apskritai, kaip pastebi „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis, kur kas dažniau atsisakoma prabangos, mažėja ir išskirtinumo poreikis. Siekdami pagerbti velionio atminimą, artimieji ieško paprastesnių, minimalistinio dizaino karstų. Be to, laidojimas vis dažniau yra siejamas su tvarumu ir ekologija, todėl auga dėmesys „žaliesiems“ karstams ir urnoms, aplinkai draugiškiems laidojimo drabužiams ar velionio kūno įvyniojimui į drobę. Tiek ekologiškos urnos, tiek ekologiški karstai gaminami iš natūralių medžiagų, kurios žemėje suyra vos per kelis metus.

Karstai kremavimui

Kadangi karstas yra kremuojamas kartu su palaikais, taisyklės numato, kad jis turi būti pagamintas iš natūralių medžiagų, geriausia, kad karstas būtų nedažytas ir nelakuotas, neturėtų metalinių dekoracijų ar rankenėlių. Dažniausiai šiam procesui parenkami minimalistinio dizaino karstai ar net kartotinės dėžės be jokių išskirtinių dekoracijų, kurios degimo metu išskiria nedidelį CO2 kiekį. Tiesa, jei artimieji pageidauja mirusįjį šarvoti, paprastai perkami natūralios medienos, subtilesnio dizaino karstai. Čia būtina atkreipti dėmesį į tai, kad karstai, skirti laidojimui žemėje, ir karstai, skirti kremavimui, gali skirtis savo savybėmis, pvz., ąžuoliniai karstai nerekomenduojami deginimui, tačiau yra vienas populiariausių pasirinkimų šarvojimui ir laidojimui žemėje.

„Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis – platus karstų pasirinkimas ir visos laidojimo paslaugos

„Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis siūlo platų ritualinių prekių asortimentą, kuriame rasite skirtingo dizaino ir spalvų karstus, kurių gamybai naudojamos aukštos kokybės medžiagos. Priklausomai nuo modelio, karstai gali būti 1,8 m, 2 m ir 2,2 m dydžio. Platus karstų modelių pasirinkimas leidžia rinktis kremavimui ir laidojimui žemėje skirtus karstus nuo pačių paprasčiausių, pagamintų iš medžio drožlių plokštės, iki prabangių, vienetinio dizaino atlenkiamų karstų, pagamintų patyrusių meistrų rankomis. Turėdami ilgametę patirtį laidojimo paslaugų sektoriuje, puikiai žinome, kokius lūkesčius kelia artimieji organizuodami velionio laidotuves, todėl teikiame visas laidojimo paslaugas nuo mirusiojo kūno paruošimo iki karsto pervežimo, siekdami užtikrinti sklandų, pagarbų ir jūsų šeimos poreikius bei religinę pasaulėžiūrą atitinkantį laidojimą. Jei turėtumėte bet kokių klausimų dėl laidojimo reikmenų pasirinkimo ar laidotuvių proceso organizavimo, kviečiame susisiekti su „Vilniaus laidojimo namų“ Ligamis komanda.

Netekus artimojo Užsakyti skambutį