Karstai ir pokyčiai: kodėl populiarėja individualūs karstai?

Jei paminėjus žodį „karstai“, įsivaizduojate paprastą medinę dėžę, gali būti, kad jums laikas atnaujinti savo suvokimą. Šiandieniniame pasaulyje karstai tampa vis labiau suasmeninti ir įvairesnių formų. Nenustebkite išvydę gitaros formos karstą, arba karstą, ištapytą gėlėmis. Pranešama, kad Jungtinėje Karalystėje netradiciniai karstai dabar sudaro apie 10 proc. visų užsakymų. Žinoma, kad kur kas konservatyvesnės šalys, kuriose gilios krikščioniškos tradicijos, dar tik žengia nedidelius žingsnius link individualizuotų karstų pasiūlos, tačiau, pavyzdžiui, Ganoje karstai jau ištisus dešimtmečius gaminami tarsi meno kūriniai: spalvingi, pasakojantys apie mirusiojo gyvenimą ir jo asmenybę. Kiekvienas karstas šioje kultūroje turi simbolinę reikšmę. Lietuvoje tokios karstų pasiūlos kol kas neturime, tačiau „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis siūlo pasidomėti pasaulinėmis tendencijomis ir pokyčiais.

Išskirtiniai karstai tampa vis populiaresni

Klasikiniai, mums įprasti karstai, vis dar dominuoja rinkoje, tačiau vis daugiau žmonių pasaulyje nori būti palaidoti netradiciniame karste. Nesame tikri, ar karstai gali suteikti laidotuvėms žaismingumo, tačiau tikrai gali atspindėti individualų mirusiojo skonį, charakterį. Prisiekę sporto gerbėjai gali trokšti būti palaidoti karste, kuris atspindi mėgstamos futbolo komandos spalvas. Šokolado gerbėjai gali rimtis šokolado plytelės formos karstą. Galbūt muzikai norėtų būti pagerbti, pavyzdžiui, smuiko formos karste. O blizgantys karstai tinka žmonėms, kurie turėjo išskirtinį skonį ir nori, kad jų laidotuvės būtų tokios, kuriose atsispindėtų jų asmeninis skonis. Ne tik karstai, bet ir urnos pastaruoju metu tampa vis įvairesnės. Dengtos blizgučiais, spalvotos, jos labiau primena paprastas papuošalų dėžutes, o ne pelenams skirtas urnas. O jeigu norite dar „blizgesnių“ laidotuvių, rinkitės ir blizgučiais dekoruotas žvakes, gėles, net blizgius laidojimui skirtus drabužius.

Yra daug priežasčių, kodėl žmonės renkasi neįprastus, spalvotus, blizgučiais dengtus karstus. Tačiau profesionalai įspėja, kad rinkdamiesi tokius unikalius karstus, turite būti atsargūs, nes reikia gerbti ir gedinčiųjų jausmus. Turite atsižvelgti į žmonių, kurie dalyvaus laidotuvėse, požiūrį ir vertybes. Tik įsitikinę, kad susirinkusieji supras ir palaikys idėją, galite ryžtis ir išrinkti tokį variantą. Žinoma, tai negalioja, jei pats velionis buvo pareiškęs valią būti palaidotas netradiciniame karste.

„Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis primena, kad priimdami sprendimą dėl artimojo pagerbimo ceremonijos, atsižvelkite į jo asmenybę, jo pomėgius. Dažnai šeimos, planuodamos laidotuves, yra linkusios priimti netradicinius sprendimus tik tuo atveju, kai būna įsitikinusios, jei jų mylimam žmogui tai būtų tikrai patikę. Todėl visuomet verta pamąstyti apie išankstinį laidojimo planą. Žinome, kad tai subtili tema, tačiau praktika rodo, kad šeimos jaučiasi daug ramiau, kai yra įsitikinusios, kad padarė viską taip, kaip pageidavo jų mylimas žmogus. Išankstinis laidojimas planas – tai galimybė pačiam pasirinkti, kaip norėtumėte, kad jūsų atminimas būtų pagerbtas.

Karstai ir spalvų simbolika

Jeigu vertinate tradicijas, gitaros ar LEGO formos karstai gali atrodyti pernelyg provokuojančiai ir iššaukiančiai, tačiau nenorite tradicinio rudos spalvos karsto, galite apsvarstyti galimybę išsirinkti kitą spalvą, kuri atspindėtų jūsų mylimo ir brangaus žmogaus charakterį ir turėtų daugiau individualumo. Primename, kad spalvos turi savo simboliką ir istoriją, todėl reikia į tai atsižvelgti, kaip ir į mirusiojo asmenybę, jo charakterį.

Ruda yra tinka žmogui, kuris gyvenime buvo galingas ir tvirtas. Juodos spalvos karstai tinka žmonėms, kurie gyvenime buvo vertinami dėl savo rimtumo. Tai klasikinis sprendimas. Balta simbolizuoja nekaltumą ir paprastumą. Tai estetiška spalva ir tinka žmonėms, kurie gyvenime buvo atviri ir vertino eleganciją. Nors pilka yra neutrali spalva, tačiau svarbu ir jos atspalvis. Sidabrinė pilka visuomet atrodo geriau ir tinkama, kai norime pagerbti žmogų, gyvenime vertinusį ramybę. Sidabrinė siejama su moteriškumu, jautrumu ir emocijomis. Taip pat sidabras siejamas su turtu ir šlove. Todėl ši spalva tinkama moteriai, kuri gyvenime buvo jautri, moteriška. Stereotipiškai rožinė siejama su mergaitiškumu. Tačiau rožinė siunčia ne vieną žinutę. Rožinė gali būti miela, švelni, o taip pat subtili ir sentimentali, tinkama romantiškai asmenybei. Universaliausia spalva – mėlyna. Ji tinka žmogui, kuris gyvenime buvo patikimas, draugiškas ir lojalus. Tačiau kartu mėlyna karsto spalva gali ir slėgti, todėl labai svarbus ir atspalvis. Raudonos spalvos karstai tinka žmonėms, kurie gyvenime mėgo nuotykius, buvo drąsūs ir energingi. Tai intensyvi spalva, todėl su ja reikia elgtis atsargiai, vengti per daug detalių. Geltona nėra dažnai naudojama laidotuvėse, tačiau jei norite pagerbti linksmą, energingą ir draugišką žmogų – tokia spalva tikrai nieko neįžeisite. Gamtą ir turtus simbolizuoja žalia. Tokia spalva tinkama, kai norite išreikšti pagarbą žmogui, kuris spinduliavo ramybę. Kilumas ir karališkumas siejamas su violetine. Tamsūs violetiniai atspalviai tinka žmonėms, kurie žavėjosi prabangiu gyvenimu. O šviesi levandų – nostalgiška spalva, tinkanti moteriai, kuri kentėjo dėl meilės ir mirė būdama jauna. Urnos taip pat gali būti įvairių spalvų ir atspindėti jūsų mylimo žmogaus mėgstamą spalvą, charakterį ir pomėgius. Visuomet būkite subtilūs ir rinkitės brangaus žmogaus pagerbimui tai, kas neįžeis nei gedinčiųjų, nei iškeliavusio anapilin atminimo.

Netekus artimojo Užsakyti skambutį