Kaip suplanuoti laidotuves mirus artimajam?

Laidotuvių organizavimas gali tapti sunkiu psichologiniu išbandymu, ypač tuomet, jei su tuo susiduriame pirmą kartą. Laidojimo namų, šarvojimo salės, karsto ar urnos pasirinkimas gali kelti daugybę klausimų, o drauge su tuo tenka spręsti dar ir įvairius teisinius formalumus. Jei nežinote, nuo ko pradėti, rekomenduojame kreiptis į patikimus laidojimo namus, galinčius atsakyti į visus jūsų klausimus ir pasiūlyti apgalvotus sprendimus individualioje situacijoje. Paprastai išskiriami 4 pagrindiniai laidotuvių organizavimo etapai, padedantys suplanuoti pagarbias artimojo laidotuves vos per kelias dienas:

  1. Mirties konstatavimas ir dokumentų tvarkymas
  2. Pasiruošimas laidotuvėms
  3. Laidojimo namų paieška ir paslaugų užsakymas
  4. Šarvojimas ir laidojimas

1. Mirties konstatavimas ir dokumentų tvarkymas

Jei jūsų artimasis mirė namuose, pirmiausia turėtumėte paskambinti bendrosios pagalbos telefonu 112. Primename, kad mirusiojo kūnas negali būti liečiamas, kol medikai nekonstatuoja mirties. Atvykę medikai apžiūrės kūną ir išrašys laikinąją medicininę pažymą. Šią pažymą turėsite pateikti šeimos gydytojui, kuris išrašys medicininį mirties liudijimą – remdamasis juo, Civilinės metrikacijos skyrius automatiškai užregistruos asmens mirtį.

Jei jūsų artimasis mirė ligoninėje, medicininį mirties liudijimą išrašo gydytojai. Jei mirties priežastis nėra aiški, kreipiamasi į teismo medicinos ekspertus, kurie, įvertinę situaciją, išrašo mirties liudijimą.

Jei jūsų artimasis, būdamas Lietuvos Respublikos piliečiu, mirė užsienio šalyje, tos šalies tarnybos išduos medicininį mirties liudijimą ir išduos mirties liudijimą.

Palaikų transportavimu ir paruošimu rūpinasi laidojimo paslaugas teikiančios įmonės. Nepamirškite, kad laidojimo namams būtina pateikti tam tikrą informaciją: nurodyti pilną mirusiojo vardą, pavardę, adresą, mirties datą ir laiką, mirusiojo socialinio draudimo numerį, taip pat savo vardą, pavardę, nurodyti ryšį su velioniu ir pateikti kitą reikalingą informaciją. Reikia atkreipti dėmesį į įmonių patirtį ir kompetencijas, nes renkantis vien tik pagal žemiausią kainą, samdant įmonę (ar netgi privatų asmenį) parvežimas gali strigti dėl patirties stokos ir neteisingo pradinio situacijos įvertinimo.

2. Pasiruošimas laidotuvėms

Atitinkamoms institucijoms konstatavus mirties faktą, reikėtų pradėti galvoti apie laidotuvių organizavimą. Su pačiais artimiausiais šeimos nariais aptarkite, kur velionis turėtų būti šarvojamas ir laidojamas. Jei velionis yra išreiškęs norą (pvz., testamente) dėl jam priimtiniausio laidojimo būdo, reikėtų atsižvelgti į jo valią. Jei toks noras nebuvo išsakytas, paprastai sprendimą priima artimiausi giminaičiai. Nepamirškite, kad nors ilgą laiką Lietuvoje mirusieji buvo šarvojami namuose, dabar toks sprendimas draudžiamas įstatymo.

Svarbiausi klausimai, kuriuos turėtumėte aptarti su šeima:

  • Nuspręskite, ar velionis bus laidojamas karste, jį užkasant į žemę, ar palaikus kremuosite. Jei renkatės pastarąjį variantą, pagalvokite, ar urną laidosite kapinėse ar pastatysite kolumbariume.
  • Pagalvokite, ar laidotuvių organizavimo rūpesčius ketinate spręsti savarankiškai, ar šiuos darbus patikėsite laidojimo namams / laidotuvių planuotojams.
  • Pasirinkite laidojimo vietą kapinėse arba kolumbariume ir ją rezervuokite. Tai padaryti galite patys arba šį darbą patikėdami laidojimo procesu besirūpinančiai bendrovei.
  • Jei planuojate organizuoti gedulingus pietus, pagalvokite apie tinkamą vietą ir ją rezervuokite.

Nepamirškite detalių. Rinkdami karstą, laidojimo rūbus ar kitus laidojimo reikmenis, atsižvelkite į velionio gyvenimo būdą ir pomėgius. Šiuo metu sparčiai auga dėmesys individualumui, todėl tradiciniai sprendimai tampa vis mažiau populiarūs. Kitaip sakant, stenkitės nepasiduoti minčiai „ką žmonės pagalvos?“ ir rinkitės tai, kas jums atrodo tinkamiausia, pvz., vis dažniau ieškoma ekologiškų sprendimų, atsisakoma itin didelės pompastikos, daugiau dėmesio skiriama gamtos motyvams, natūralumui, vengiama didelių vainikų, sunkių dekoracijų. Vietoje to naudojamos asmeniškesnės detalės. Kitaip sakant, atsisveikinimo ceremonijos tampa gerokai individualesnės, tuo pačiu išlaikant visą pagarbą ir sakralumą.

3. Laidojimo namų paieška ir paslaugų užsakymas

Rinkdamiesi laidojimo namus, atsižvelkite į 3 pagrindinius aspektus:

  • Laidojimo namų reputacija. Kad būtumėte tikri sklandžiu laidojimo procesu, rinkitės ilgametę patirtį ir gerą reputaciją turinčią įmonę. Nepamirškite, kad susidūrus su netektimi, labai svarbu bendrauti su savo darbą išmanančiais laidojimo paslaugų sektoriaus darbuotojais, kurie įsiklausytų į jūsų poreikius, gebėtų parodyti nuoširdų dėmesį, rūpestį ir empatiją, užtikrinti teikiamų paslaugų kokybę ir skaidrumą, pasiūlyti finansiškai palankius sprendimus.
  • Laidojimo namų vieta. Rekomenduojame rinktis laidojimo namus, esančius struktūriškai patogioje vietoje, jaukioje ir ramioje aplinkoje. Atkreipkite dėmesį į šarvojimo salės dydį ir išplanavimą, įsitikinkite, kad šioje salėje patogiai jausis susirinkę artimieji, kad turėsite atskirą erdvę užkandžiams, kad, esant poreikiui, jums bus pasiūlytos visos techninės galimybės, pvz., jei šarvojimo metu jums reikėtų projektoriaus, per kurį galėtumėte rodyti nuotraukas iš gražiausių velionio gyvenimo akimirkų.
  • Laidojimo namų paslaugos ir ritualiniai reikmenys. Laidojimo namai gali skirtis teikiamų paslaugų spektru, todėl būtinai aptarkite šarvojimo salės nuomos, kremavimo ir laidojimo paslaugų detales. Nepamirškite ir ritualinių reikmenų, kurių asortimentas šiais laikais gali būti itin platus. Paprašykite, kad laidojimo namai pateiktų jums bent kelis pasiūlymus ir venkite įmonių, kurios siūlo tik brangias prekes arba slepia jų kainas.

Praneškite artimiesiems, draugams ir institucijoms. Pasirinkę laidojimo namus, žinodami velionio šarvojimo ir laidojimo dieną, praneškite apie tai šeimos nariams, velionio draugams ir pažįstamiems. Neprivalote viso to daryti patys, galite paprašyti, kad jums padėtų artimi draugai ar giminės. Apie artimojo mirtį turėsite pranešti ir atitinkamoms institucijoms, pvz., draudimo įmonėms, bankui, pašto skyriui, komunalinėms įstaigoms, sporto salėms, klubams ar kitoms organizacijoms, su kuriomis velionis buvo susijęs. Kreipdamiesi į atitinkamas institucijas, nepamirškite pasidomėti apie galimas papildomas mirties išmokas.

4. Šarvojimas ir laidojimas

Ilgą laiką Lietuvoje gyvavusios tris dienas trunkančios šarvojimo tradicijos keičiasi. Šiandien šarvojimo salės užsakomos vos vienai dienai ar pusdieniui. Tiek šarvojimas, tiek laidojimas gali skirtis priklausomai nuo šeimos religinių įsitikinimų ar gyvenimo būdo, tačiau paprastai laidotuvių dieną yra aukojamos išpažįstamos religijos šv. Mišios už mirusįjį. Artimųjų atneštos gėlės yra vežamos drauge su karstu ar urna į kapines. Dvasininkui sukalbėjus maldą ir pašventinus karstą ar urną, velionis yra palaidojamas, karstą ar urną užkasant į žemę. Tuomet ant kapo dedamos gėlės, vainikai, uždegamos žvakės. Jei urna paliekama kolumbariume, gėlės ir žvakės statomos šalia jos, specialiai tam skirtoje vietoje. Įprasta, kad po laidotuvių artimieji susirenka į gedulingus pietus pagerbti mirusįjį maldomis ir pasidalyti prisiminimais. Šie pietūs gali būti organizuojami tiek namuose, tiek kavinėje ar restorane. Paprastai į gedulingus pietus kviečiami tik patys artimiausi šeimos nariai.

Organizacinius laidojimo rūpesčius perduokite profesionalams ir skirkite laiko gedėjimui

Daugiau nei 10 metų laidojimo organizavimo srityje dirbantys „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis siūlo iki smulkmenų apgalvotus sprendimus, orientuotus į pagarbų, sakralų ir asmenišką atsisveikinimą su mirusiuoju. Jei, mirus artimajam, visus organizacinius darbus prižiūri kompetentinga laidojimo paslaugų bendrovė, galite būti tikri, kad visi jūsų pageidavimai bus tinkamai įgyvendinti, o jūs galėsite skirti laiko ramiam atsisveikinimui ir gedėjimui. Savo veikloje nuolatos ieškome optimalių sprendimų, leidžiančių įgyvendinti artimųjų valią ir maksimaliai sumažinti jų rūpesčių bagažą. Jei turėtumėte bet kokių klausimų ar norėtumėte pasitarti, susisiekite su mumis jums patogiausiu būdu.