Kaip laidotuvėms suteikti daugiau asmeniškumo?

Prarasti artimą žmogų – vienas sudėtingiausių gyvenimo etapų, kuriam norime suteikti ypatingą prasmę ir pagerbti velionį pačiu gražiausiu atminimu. „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis pastebi, kad vis daugiau žmonių laidotuvėms nori suteikti asmeniškumo – individualizuotos laidojimo paslaugos leidžia įprasminti ceremoniją ir palieka šiltus prisiminimus artimųjų atmintyje. Asmeniškumo laidotuvėms galite suteikti tiek pasirinkę kelias smulkias detales (paruošę nuoširdžią kalbą, parinkdami muziką ar gėles), tiek koreguodami šarvojimo salės dekoracijų sprendimus, prašydami artimųjų paruošti atsisveikinimo laiškus ar velionio pagerbimui parinkdami tam tikrą drabužių detalę.

Asmeniškumo suteikiantys sprendimai

Tradicinės laidojimo paslaugos yra vienas dažniausių pasirinkimų, užtikrinantis pagarbų ir nuoširdų atsisveikinimą su velioniu. Vis dėlto, net ir tradicinės laidotuvės gali įtraukti keletą asmeninių detalių, suteikiančių atsisveikinimui daugiau individualumo.

KALBA. Netekties akimirką sunku rasti geresnę paguodą už nuoširdžius artimųjų žodžius. Asmeniškai paruošta atsisveikinimo kalba, prisimenant gražiausias velionio gyvenimo akimirkas, leidžia išreikšti savo skausmą ir laidotuvių ceremonijai suteikia daugiau šilumos. Jūsų žvilgsnis į artimojo asmenines savybes, jo pomėgius ir gyvenimo būdą taps vienu gražiausiu velionio atminimo įprasminimo simboliu ir, galbūt, paskatins savo prisiminimais pasidalinti ir kitus gedinčiuosius.

GĖLĖS. Gėlės turi ypatingą reikšmę. Jos simbolizuoja patį gyvenimą, todėl manoma, kad į laidotuves nemandagu eiti be gėlių. Siekiant visai ceremonijai suteikti daugiau asmeniškumo, dalyviams galima nurodyti, kokias gėles jie turėtų atsinešti, arba pasirinktomis gėlėmis papuošti šarvojimo salę. Priklausomai nuo situacijos, galima rinktis tiek gėlių spalvą, tiek gėlių rūšį, pvz., artimojo atminimą pagerbti gėlėmis, kurios jam buvo gražiausios.

ŠARVOJIMO SALĖS DEKORACIJOS. Apgalvoti dekoro sprendimai laidotuvėms suteiks daugiau asmeniškumo, o gedintiems artimiesiems – jaukumo. Dekoracijoms puikiai tiks detalės, primenančios velionio pomėgius ar asmenines savybes. Nuo maisto gaminimo iki kelionių, sporto ar muzikos, origami ar skulptūrėlių – yra daugybė sprendimų, padedančių pasakoti asmeninę velionio istoriją. Jei norite parodyti dėmesį lankytojams, galite jiems įteikti po asmeninę dovaną, pvz., jei velionis mėgo žaisti golfą, – jo prisiminimui įteikti po golfo kamuoliuką, jei mėgo sodininkystę – padovanoti gėlių sėklų.

VAIZDO MEDŽIAGA. Šarvojimo salėse vis dažniau naudojamasi vaizdo ir garso aparatūra, padedančia kurti individualizuotas atsisveikinimo akimirkas. Pastaruoju metu tapo itin populiaru projektoriuje rodyti nuotraukas ar vaizdo įrašus iš gražiausių velionio gyvenimo akimirkų.

MUZIKA. Muzika visuomet sukelia ypatingas emocijas. Vietoje įprastų giesmių galite pasinaudoti garso aparatūra ir atsisveikinimo metu klausytis velioniui artimų dainų. Ar velionis turėjo mėgstamą grupę? Gal jam buvo artimi keli atlikėjai? Jei neturite laiko dainų atrinkimui, visuomet galite kreiptis į laidotuvių planuotojus, kurie padės sudaryti individualų grojaraštį.

APRANGA. Nors paprastai laidotuvės siejamos su gana griežtu aprangos kodu, vis dažniau į šį reikalavimą žiūrima atlaidžiau ir drabužiams pasirenkama velioniui artima spalva arba tam tikra jį primenanti detalė, pvz., megztas šalikėlis ar baltos spalvos segė.

Personalizuotas atsisveikinimas kapinėse ir gedulingi pietūs

Atsisveikinimas su velioniu neapsiriboja šarvojimo sale. Vis daugiau dėmesio skiriama ir lydėjimo į kapines procesijai, taip pat – gedulingiems pietums, į kuriuos susirenka artimiausi šeimos nariai ir draugai.

Procesijai į kapines galite suteikti daugiau asmeniškumo, pasirinkę atitinkamą muziką, nusprendę prie kapo pasakyti nuoširdžią kalbą, esant galimybėms, galima apsvarstyti muzikantų, atliekančių mylimiausius velionio kūrinius, samdymą. Šie sprendimai yra itin jautrūs ir laidotuvėms suteikia išskirtinės atmosferos.

Šiandien vis dažniau kapinėse į dangų paleidžiami balionai (pvz., su pritvirtintais atsisveikinimo lapukais) ar balandžiai, kuriais išsakomas nebylus atminimas. Neretai šalia kapo pasodinama medžio sėkla, simbolizuojanti amžiną gyvybės ratą.

Gedulingi pietūs tampa dar viena proga atsisveikinti su mirusiuoju. Kadangi į šiuos pietus susirenka šeimos nariai ir artimiausi draugai, įprasta pokalbio metu dalintis atsiminimais. Salėje galima pastatyti koliažą su velionį primenančiomis nuotraukomis. Neretai yra pastatomas atminimams skirtas indas, į kurį artimieji deda ranka rašytus atsisveikinimo laiškelius, nuotraukas ar aksesuarus, susijusius su mirusiojo atminimu. Dažniausiai šį indą su artimųjų prisiminimais pasilieka artimiausi šeimos nariai.

Individualizuotos laidojimo paslaugos su „Vilniaus laidojimo namais“ Ligamis

Suplanuoti laidotuvių ceremoniją yra kur kas paprasčiau, kreipiantis į laidojimo namus, galinčius atsakyti į visus jūsų klausimus. Ne paslaptis, kad susidūrus su netekties skausmu, priimti racionaliai pagrįstus sprendimus gali tapti išties sunku. Ilgametę patirtį turintys „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis siekia užtikrinti, kad jūsų artimojo laidotuvės būtų sklandžios, jaukios ir sukeltų jums kuo mažiau rūpesčių. Mūsų tikslas – leisti jums tinkamai gėdėti, nesirūpinant laidotuvių organizavimo detalėmis. Suprantame, kad laidotuvės yra individualus sprendimas, kuriam būtina skirti nuoširdų dėmesį, todėl esame pasiruošę perimti praktiškai visas su laidojimu susijusias užduotis ir padėti jums suorganizuoti atsisveikinimo su mirusiuoju ceremoniją.