Kaip laidojimo paslaugos atrodys ateityje?

Šiandieninis gyvenimas neįtikėtinai skiriasi nuo to, koks jis buvo prieš šimtą metų. Ir, be abejo, jis bus visai kitoks ateinantį šimtmetį. Jei keičiasi visos gyvenimo sritys, kodėl neturėtų keistis ir laidojimo paslaugos? Nauji įpročiai, technologinė pažanga ir dėmesys aplinkosaugai lemia besikeičiantį požiūrį į palaikų šarvojimą ir laidojimą. Žinoma, ateitis nėra nuspėjama, tačiau „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis teigia, kad tam tikras tendencijas galime matyti net ir šiandien.

Prognozė Nr. 1: stiprės minimalizmo įtaka

Minimalizmas yra visame pasaulyje stiprėjanti tendencija, apimanti įvairias gyvenimo sritis nuo būsto įrengimo iki laidotuvių tradicijų. Mirtis vis dažniau traktuojama kaip natūralus gyvenimo procesas, kurį verta priimti su ramia pagarba, atsisakant išskirtinių karstų ir prabangių dekoracijų.

Prognozė Nr. 2: technologijos taps dar pažangesnės

Praktika rodo, kad vis daugiau artimųjų, užsakydami šarvojimo sales, domisi ir technologinėmis jų galimybėmis, t. y. tampa aktualu, ar čia bus galima klausytis pageidaujamos muzikos, žiūrėti vaizdo įrašus su gražiausiomis velionio gyvenimo akimirkomis, dalintis skaitmeninėmis fotografijomis ir kt. Spėjama, kad greitu laiku išmanieji sprendimai taps neatsiejama laidotuvių dalimi, pvz., bus galima stebėti trimatę mirusiojo hologramą, o mobiliuoju įrenginiu prisijungus prie kapo palikti tekstines žinutes ar pranešimus artimiesiems. Manoma, kad dėmesys augs ir antkapiams su GPS funkcija, kuri užtikrins lengvą kapavietės radimą ir mirusiojo duomenų išsaugojimą bei perdavimą ateities kartoms.

Prognozė Nr. 3: augs kremavimo paslaugų poreikis

Nors kremavimo paslaugos nėra naujiena, spėjama, kad ateityje kremavimo poreikis tik dar labiau didės. Palaikų kremavimo populiarumą lems tiek mažėjantis kapinių plotas, tiek augantis dėmesys aplinkosaugai. Kremavimas, lyginant su tradiciniu laidojimu žemėje, yra gerokai paprastesnis, greitesnis ir aplinkai draugiškesnis sprendimas. Dėmesį kremavimo paslaugoms didina ir laisvėjantis žmonių požiūris į gyvenimą po mirties, griežtų religinių ribų nykimas.

Prognozė Nr. 4: didės dėmesys aplinkosaugai

Besikeičiantis požiūris į žemėje paliekamą anglies pėdsaką iš esmės keičia požiūrį ir į laidotuves. Manoma, kad šiuo metu stiprėjantis ekologiškų laidotuvių poreikis su laiku dar labiau didės. Aplinkai nekenksmingos laidojimo ar kremavimo alternatyvos yra biologinės, greitai suyrančios urnos, JAV populiarėjantys „amžinieji rifai“, kuomet mirusiojo pelenai palaidojami vandenyne, ar rezomacija (angl. resomation), kai, taikant šarminę hidrolizę, kūnas yra sutirpinamas, sunaudojant tik dalį kremavimui reikalingos energijos. Spėjama, kad ateityje bus vis daugiau kalbama apie biologiškai suyrančias kapines ir amžinojo gyvybės rato puoselėjamą, pvz., kai kapavietėse iš mirusiojo palaikų bus auginami žaliuojantys medžiai.

Prognozė Nr. 5: atsisveikinimas su velioniu taps globalus

Kadangi žmonės vis daugiau keliauja, o gyvenamoji vieta keičiama net kelis kartus per gyvenimą, globalios laidotuvės tampa vis populiaresniu pasirinkimu tiems, kurie turi draugų ir šeimos narių visame pasaulyje. Šiuo metu sparčiai populiarėjantis sprendimas tiesiogiai transliuoti laidotuves naudojant įvairias internetines programas, pvz., „Skype“, su laiku taps įprastu reiškiniu, kuris suteiks galimybę kiekvienam artimajam, net ir gyvenančiam kitame žemyne, dalyvauti velionio palydėjime į paskutiniąją kelionę.

Tradicijų ribas laužo individualumo poreikis

Daugiau nei 10 metų patirtį skaičiuojantys „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis pastebi, kad keičiantis laikams daugiausiai dėmesio skiriama individualumui. Laidotuvių paslaugos vis dažniau išlipa už tradicijų ribų ir tampa artimesnės velionio gyvenimo būdui. Asmeniškomis laidotuvėmis siekiama pagerbti velionio atminimą ir pažymėti gražiausias jo gyvenimo akimirkas, todėl šarvojimo salėse vis dažniau skamba velioniui patikusi muzika, dalinamasi prisiminimais ir nuotraukomis, atsisakoma didelių vainikų ir daugiau dėmesio skiriama minimalistinėms gėlių kompozicijoms. Siekiant sumažinti graudulį, velionio šarvojimas paprastai trunka vos pusdienį ar dieną, čia vengiama perdėto graudulio, budėjimo šalia palaikų ar raudų. Siekiant užtikrinti laidotuvių sklandumą, rekomenduotina kreiptis į visas ritualines paslaugas teikiančius laidojimo namus, galinčius suplanauoti visą laidotivių procesą ir visas paslaugas gauti iš vienų rankų .