Laidojimo namų darbuotojai yra atsakingi už sklandų laidotuvių proceso organizavimą, taip pat už visus su velionio palaikų paruošimu, šarvojimu ir laidojimu susijusius darbus, dokumentų parengimą ir teisinių klausimų sprendimą. Pagrindinis laidojimo namų tikslas – užtikrinti, kad visos laidotuvių detalės atitiktų šeimos norus, sukurtų pagarbų ir gražų atsisveikinimą su mirusiuoju. Kadangi laidojimas yra neišvengiamai lydimas kultūrinių ir religinių aspektų, laidojimo namai turi puikiai išmanyti čia egzistuojančias taisykles.
„Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis teigia, kad priklausomai nuo klientų poreikių jų įmonės darbuotojai gali dalyvauti visuose laidojimo procesų etapuose nuo kūno paruošimo šarvojimui iki gėlių kompozicijų derinimo. Ir vis dėlto, nors su mirtimi neišvengiamai susiduriama nuolatos, praktika rodo, kad daugelis žmonių į laidotuvių verslą žiūri gana įtariai, o čia dirbančius asmenis nuolatos lydi įvairūs mitai ir stereotipai.
Pagrindinės laidojimo namų darbuotojų atsakomybės – ko iš jų tikimasi?
Kadangi laidotuvių organizavimas reikalauja itin racionalaus mąstymo, laidojimo namų darbuotojai turi pasižymėti greita reakcija, organizuotumu ir galimybe prisitaikyti prie nuolatos besikeičiančių situacijų. Paprastai palaikų paruošimas, šarvojimas ir laidojimas netrunka ilgiau nei kelias dienas, todėl būtina, kad šiame sektoriuje dirbantys asmenys per maksimaliai trumpą laiką sutvarkytų visas reikalingas detales, nepamirštant nei teisinių niuansų, nei laidotuvių logistikos. Būtina priimti greitus sprendimus dėl to, kaip bus atsisveikinta su mirusiuoju (pvz., kiek dienų truks šarvojimas, ar mirusiojo palaikai bus laidojami ar kremuojami ir pan.), numatyti konkrečias datas, vietą ir laiką. Dažnai artimieji jaučiasi pasimetę, todėl laidojimo namų darbuotojų užduotis – padėti priimti racionalius, šeimos vertybes ir požiūrį atitinkančius sprendimus.
Žinoma, artimieji visuomet gali savarankiškai tvarkyti laidotuvių detales, tačiau ilgametę patirtį turinti laidojimo namų komanda gali pasiūlyti greitesnius ir patogesnius sprendimus, padedančius efektyviai taupyti ne tik laiką, bet ir pinigus. Be to, daugelyje situacijų artimieji nežino daugybės niuansų, susijusių, pvz., su mirusiojo palaikų pervežimu iš užsienio, palaikų kremavimu, draudimo išmokų tvarkymu ir pan., todėl laidojimo namų darbuotojai gali suteikti išsamias konsultacijas ir užtikrinti sklandesnį procesų įgyvendinimą. Galime užtikrinti, kad kreipdamiesi į „Vilniaus laidojimo namus“ Ligamis visuomet gausite išsamius atsakymus į visus jums rūpimus klausimus.
Kokių asmeninių savybių reikia šiam darbui?
Darbas laidojimo namuose reikalauja įvairių specifinių žinių, apimančių įvairių procesų organizavimą, logistiką ir planavimą, mirusiojo kūno paruošimą ar net estetinius sprendimus. Šiame darbe labai svarbu ir bendravimas, gebėjimas palaikyti pokalbį, suprasti, patarti, išlaikyti šaltą protą ir nepasiduoti emocijoms. Neretai būna taip, kad netektį patyrę artimieji savo negatyvias emocijas išlieja ant laidojimo namų darbuotojų, todėl personalas turi išlaikyti profesionalumą ir sugebėti priimti žmonių nuotaikų svyravimus bei liūdesį. Kitaip sakant, vienos svarbiausių laidojimo namų darbuotojų savybių yra psichinis stabilumas ir gebėjimas valdyti emocijų bangas, siekiant užtikrinti maksimalią teikiamų paslaugų kokybę.
Su kokiais sunkumais tenka susidurti?
Laidojimo paslaugos yra neišvengiamai lydimos slogių nuotaikų. Čia dirbantys asmenys kiekvieną dieną mato mirusius kūnus ir susiduria su artimųjų netekties skausmu. Dominuojanti darbo aplinka gali būti tiek fiziškai, tiek emociškai sudėtinga ir kartais kelianti įtampą. Papildomų sunkumų kelia ir tai, kad laidojimo namų darbuotojai turi būti pasiekiami visada, kai klientams jų labiausiai reikia. Čia dirbantis personalas turi atlikti daugybę fizinių darbų nuo šarvojimo salės paruošimo iki karsto perkėlimo, duobės iškasimo, o tai, esant kelioms laidotuvėms per dieną, gali pareikalauti nemažai ištvermės.
Visuomenėje sklandantys mitai
NR. 1: LAIDOJIMO NAMŲ DARBUOTOJAI YRA KEISTOS ASMENYBĖS
Vienas dažniausių mitų, su kuriais tenka susidurti laidojimo namų darbuotojams, yra tai, kad čia dirbantys asmenys mėgsta naktinį gyvenimą, juodus drabužius, o laisvalaikiu žiūri siaubo filmus. Galbūt dar augina roplius ir gyvates, neturi šeimos ir žavisi makabriškais dalykais. Realybė tokia, kad šiame sektoriuje, kaip ir bet kurioje kitoje darbo aplinkoje, dirba įvairių pomėgių, skirtingų asmenybių žmonės, kurie gyvena įprastą ir kasdienį gyvenimą, turi šeimas ir atostogauti vyksta į saulėtus kurortus. Kitaip sakant, laidojimo namuose dirba tokie patys žmonės kaip ir jūs, todėl neturėtumėte jų bijoti ar galvoti, kad jūsų skausmas ir jausmai nebus tinkamai suprasti.
NR. 2: VISKAS DĖL DIDELIŲ PINIGŲ
Jau daugelį metų laidojimo paslaugas lydi mitai apie itin didelį uždarbį ir verslą, kuris visuomet neš milžinišką pelną. Vis dėlto, realybė toli gražu nėra tokia, kaip įprastai piešiama žmonių kalbose. Čia dirbantys žmonės nėra milijonieriai, o besikeičiantys žmonių poreikiai ir laidojimo tradicijos šiam verslui kelia rimtų iššūkių. Tai sudėtingas, skirtingos kvalifikacijos žmonių komandos reikalaujantis procesas, kurio įgyvendinimas paremtas klientų poreikiais ir pageidavimais, visuomet siekiant užtikrinti optimalų kainos ir kokybės santykį.
NR. 3: ČIA DIRBANTYS ŽMONĖS YRA NEJAUTRŪS JŪSŲ SKAUSMUI
Nors laidojimo namų darbuotojai kiekvieną dieną susiduria su mirtimi, klystate, jei manote, kad jie yra nejautrūs jūsų skausmui. Tiesa tokia, kad neretai čia dirbantys žmonės ne tik jaučia, bet ir perima jūsų skausmą, Nuoširdžios ašaros ir skausmas itin jautriai veikia kiekvieną, kuriam tenka su tuo susidurti, tačiau darbuotojų profesionalumas paprastai neleidžia jums to parodyti, siekiant užtikrinti maksimaliai sklandų laidojimo procesą. Tiesa, net ir šiame darbe pasitaiko gražių nutikimų, kuomet artimieji prisimena gražias ir smagias istorijas, kuriose dalyvavo mirusysis, papasakoja įvykius ir situacijas, kurios verčia nusišypsoti ir šviesiomis mintimis prisiminti mirusijį.
Kaip keičiasi požiūris į mirtį ir kas šiam darbui suteikia tikrąją vertę?
Nuolatinis buvimas šalia mirusių žmonių neišvengiamai keičia požiūrį į mirtį. Dažniausiai ilgametę patirtį turintys laidojimo namų darbuotojai teigia, kad jų darbas normalizuoja mirties faktą, todėl mirtis suvokiama kaip natūralus gyvenimo etapas, su kuriuo tenka neišvengiamai susidurti. Iš kitos pusės, nereikėtų galvoti, kad čia dirbantis personalas pamiršta, kad gyvenime svarbu atsargumas. Priešingai, neretai kalbama apie augantį sąmoningumą, matant, kiek žmonių miršta dėl neatsargaus elgesio kelyje ar kitų nelaimingų atsitikimų.
Tiesa tokia, kad laidotuvių organizavimas nėra lengvas darbas, tačiau čia dirbantis personalas visų pirma siekia padėti žmonėms išgyventi itin sudėtingą jų gyvenimo etapą. Nors laidojimo namų darbuotojai nėra stebukladariai, paprastai jie stengiamasi padaryti viską, kad atsisveikinimas su mirusiuoju būtų kuo įmanoma sklandesnis ir gražesnis procesas, o jūs patirtumėte kuo mažiau rūpesčių ir visą savo dėmesį galėtumėte skirti gedului. „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis pastebi, kad net ir po itin sudėtingos darbo dienos, išgirdus nuoširdų žmogaus „ačiū, kad padėjote“ ar „jūsų laidojimo namuose jaučiame ramybę ir lengvumą“, pajunti vidinę ramybę, kad galėjai palengvinti žmogaus skausmą, todėl ir pats darbas įgauna didžiulę moralinę vertę.