Laidojimo namai nuolat keitėsi: laidojimą namuose pamažu pakeitė modernūs ir šiuolaikiniai laidojimo namai. Keičiantis technologijoms, tradicijoms, požiūriui į mirtį ir ekologiją, keičiasi ir laidojimo namai. Pavyzdžiui, šiandieniniuose laidojimo namuose neberasite tamsių ir niūrių spalvų ir dekoro elementų. Dažniau galima išvyksti ryškesnes ir patrauklesnes spalvas. Keičiasi ir patalpų dizainas bei išplanavimas. Laidojimo namų vadovai nori, kad šeimos nariai laidojimo namuose jaustųsi kaip savo namuose. Įrengia židinius, pastato dideles sofas. Gedinčiuosius pasitinka erdvūs kambariai su dideliais langais. Kremavimas tampa vis populiaresniu sprendimu, todėl gali būti, kad ateityje laidojimo namai atrodys labiau kaip memorialiniai centrai. „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis kviečia pasidomėti, kai ateityje dar gali pasikeisti laidojimo namai.
Kai kurie laidojimo namai tampa daugiafunkciais renginių centrais. Patalpos išnaudojamos kitoms reikmėms: gimtadieniams, jubiliejams ar net vestuvėms. Kai kurie laidojimo namų savininkai įrengia net pokylių sales, barus. Nevengia technologijų, tokių kaip išmanieji televizoriai, geros garso sistemos, „Wi-Fi“ interneto paslaugos. Viskas daroma tam, kad šeimos nariai galėtų jaustis patogiai.
Ekspertai tiki, kad ateityje aukštųjų technologijų poreikis bus tik didesnis. Laidojimo paslaugos dar labiau pasikeis: bus suteikta galimybė laidotuvėse dalyvauti interaktyviai. Prognozuojama, kad didžiuliuose ekranuose galėsite matyti nuotraukas ir įrašus apie mirusįjį.
Melburno (JAV) universiteto tyrimo centro komanda 2016–2019 metais apklausė laidotuvių organizatorius ir skaitmeninių paslaugų teikėjus Australijoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV. Komandos darbas buvo išnagrinėti naujausius skaitmeninių technologijų pokyčius ir išsiaiškinti, kaip jie gali būti pritaikomi laidojimo versle. Jie taip pat apžvelgė, kaip tarpusavyje komunikuoja laidojimo namai, skaitmeninių paslaugų teikėjai ir klientai. Tyrėjai išsiaiškino, kad skaitmeninių paslaugų teikėjai nori bendradarbiauti su laidotuvių organizatoriais ir gali pasiūlyti įvairias programėles, kurios leistų kurti virtualią realybę arba sukurtų internetinį atminimo puslapį.
Pasaulyje jau žinoma idėja nešioti papuošalus su mylimųjų pelenais. Tačiau ateityje tokie papuošalai gali pasikeisti dar labiau. Atminimo papuošaluose gali būti įmontuotas net ekranas su vaizdo įrašais, mirusiojo balso įrašu tam, kad bet kuriuo metu galėtumėte pasiklausyti jo balso. Taip pat gali būti, kad greitai su savo artimuoju galėsite susitikti virtualioje realybėje. Tai gali visiškai pakeisti supratimą apie gedėjimą ir netektį. O kaip reaguotumėte jūs, jei galėtumėte susitikti su brangiu žmogumi ir iš naujo išgyventi kartu svarbias akimirkas?
Japonijos populiacijai senstant, daugelis budistų šventikų gauna vis mažiau finansavimo iš savo bendruomenių, todėl kai kurie dirba ne pilną darbo dieną. Tai priverčia ieškoti modernesnių sprendimų. 2017 metais buvo pristatytas laidotuvių vadovas-robotas. Jis buvo sukurtas tam, kad vestų budistų laidotuves, kai šalia nebūdavo šventiko. Nuostabu tai, kad roboto „paslaugos“ kainuoja mažiau nei tikro šventiko.
Nors skeptikai tvirtina, kad technologijos laidojimo versle yra mažiausiai reikalingos ir visuomenę sudomins tik tuomet, kai atsiras naujas su jomis susijęs ritualas ir tik tuomet technologijos atrodys naudingas ir tikslingas dalykas. Žmogaus gimimas, vedybos, įvairios apeigos ir mirtis yra labai svarbi žmogaus kultūros dalis ir daugelis vis dar mano, kad skaitmeninės technologijos gali nuasmeninti šias apeigas, padaryti jas ne tokias svarbias. Kaip viskas bus, pamatysime ateityje.