Ką jaučia žmonės, išgyvenantys artimojo netektį

Mylimo žmogaus netektis – skausminga patirtis. Ar galima šiam sielvartui pasiruošti iš anksto ir kaip išgyventi gedulą? Kaip suprasti savo emocijas, kūno kalbą šiuo nelengvu laikotarpiu – atsako „Brandeis University“ univesiteto mokslininkų atliktas tyrimas, kurio rezultatais dalinasi laidojimo paslaugos teikėjas, Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“. Kviečiame skaityti.

Gedinčiųjų emocijos

Emocinis sūkurys gedulo laikotarpiu gali tiesiogiai paveikti elgesį, koncentraciją, darbingumą bei atsakingus sprendimus. Žmogus dažnai gali jaustis išsekęs, susijaudinęs, alinamas niūrių emocijų, žalingų minčių bei ilgesio, gali sutrikti apetitas. Kai kurie žmonės susiduria su pykčio, apatijos, kaltės ir nevilties jausmais.

Nors jokie žodžiai negali „ištrinti sielvarto“, nėra teisingo būdo liūdėti, kiekvieno žmogaus gedulas yra individualus – tai fizinio ir emocinio susitaikymo su mirusiu artimuoju procesas. „Brandeis University“ atliktas tyrimas apžvelgia, kokias emocijas išgyvena sielvartaujantis žmogus, kaip tai paveikia jo kasdienybę, sveikatą ir atsakingus sprendimus.

Atlikti tyrimai parodė, kaip dramatiškai sielvartas gali paveikti protą bei kūną. Jungtinėse Amerikos Valstijose, Bostone įsikūrusio mokslinių tyrimų universiteto „Brandeis University“ mokslininkus nustebino, kaip aštriai į mylimo žmogaus netektį reagavo ir savo gedulą apibūdino neseniai našliais tapę  tyrime dalyvavę vyrai. Savo emocijas jie apibūdino tokiomis frazėmis, kaip:

„Jaučiuosi ilgame tamsiame tunelyje, ir dar neradau išėjimo.“

„Tai buvo kaip cunamis, kaip didžiulė banga, kuri užgriūva tavo šeimą ir palieka tylos jūroje.“

„Tai tarsi skylė, kuri išskrodžia tavo sielą.“

 

Kaip teigia mokslininkai, iš pradžių sielvartas gedulo metu gali persmelkti viską, pakeisti jūsų kasdienybę ir emocinę būklę. Labai dažnai sutrinka miego ritmas, dingsta apetitas, žmonės jaučiasi apatiški. Galite jausti nuolatinį nerimą, gali sutrikti atmintis, būti sunku susikaupti. Jei vartojate alkoholį, tabaką, raminamuosius vaistus, jų vartojimo rizika ir kiekiai gali padidėti (tai labai svarbu pastebėti ir kreiptis į artimuosius bei medikus).

Dar įdomus pastebėjimas, jei mylimo žmogaus mirties priežastis yra tam tikra liga, simptomai, kuriuos jis jautė ir su jumis dalindavosi savo patirtimis, gali pasireikšti ir jums.

Kai kurie žmonės, o ypatingai vaikai, gali turėti fizinių nusiskundimų, tokių, kaip: galvos skausmas, svaigimas, pilvo skausmai, širdies ritmo sutrikimai.

Atsiribojimas nuo realybės

Emocinis verpetas, kurį sukelia sielvartas, gali tiesiogiai paveikti elgesį ir išprovokuoti neracionalius sprendimus. Įprasta jaustis susijaudinusiam ir išsekusiam, verkti, atsiriboti nuo kasdienybės įvykių, panirti į prisiminimus ir sunkiai orientuotis realybėje.

Viena iš naujosios žurnalistikos pradininkių amerikiečių rašytoja ir žurnalistė Joan Didion savo memuaruose „Stebuklingo mąstymo metai“ („The Year of Magical Thinking”) iškalbingai aprašė savo pakitusį tikrovės suvokimą po netikėtos mylimo vyro, romanisto ir scenaristo Johno Gregory, mirties. Ji rašė:

„Buvo atvejų, kai negalėjau racionaliai mąstyti. Mąsčiau taip, kaip galvoja maži vaikai, tarsi mano mintys ar norai galėtų pakeisti realybę. Mano atveju šis neracionalus mąstymas buvo užslėptas. Manau, niekas to nepastebėjo, bet kartu man tai buvo tarsi skydas, saugantis mane nuo realybės.“.

Kaip teigia tyrimą atlikę mokslininkai, kurį laiką gedintys žmonės jaučia mirusiojo buvimą šalia, girdi jo balsą, jį sapnuoja ir su juo kalbasi. Ir tai yra natūrali gedulo reakcija. Tačiau, patartina kreiptis į specialistus, kurie padėtų jums profesionaliai spręsti šias psichologines problemas.

Susilpnėjusi imuninė sistema

Sielvarto poveikis yra ne tik emocinis, pastebima, kad gali susilpnėti imuninė sistema ir išaugti įvairių susirgimų rizika. Atlikti tyrimai parodė, kad artimojo netektį išgyvenančių žmonių imuninių ląstelių funkcija susilpnėja, o uždegiminių reakcijų rizika padidėja. Tokia organizmo reakcija gali padėti paaiškinti, kodėl neigiamas emocijas išgyvenantys žmonės yra dažniau linkę sirgti peršalimo ligomis, o medikamentų vartojimas padidėja. Taip pat, labai dažnai išauga aukšto kraujospūdžio (hipertenzijos) ir širdies ligų rizika, o esami sveikatos sutrikimai paūmėja, tokie kaip pavyzdžiui, širdies nepakankamumas ir kt.

Kaip pastebi tyrimą atlikę mokslininkai, sielvartą išgyvenančių žmonių emocijos, tokios kaip, pyktis, depresija, liūdesys, apatija, suprastėjusi koncentracija bei įvairūs kūno skausmai, susilpnėjęs imunitetas, yra natūrali organizmo reakcija į gedulą. Šią būseną reikėtų priimti ir išgyventi, nesidrovėti savo skausmu dalintis su artimaisiais ir jau, kai būsite pasiruošę, kreiptis į specialistus dėl profesionalios pagalbos.

Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“ teikiamos visos profesionalios laidojimo paslaugos: mirimo dokumentų tvarkymas, kremavimas, šarvojimo salės nuoma, dekoravimas, transportas, mirusiojo palaikų pergabenimas, taip pat, patogiai galite įsigyti urnas, karstus, drabužius ir kitus reikalingus daiktus bei paslaugas orioms laidotuvėms.

Mūsų laidotuvių organizatoriai mielai perims iš jūsų visus rūpesčius, kad galėtumėte daugiau laiko skirti artimo žmogaus pagerbimui.

 

Šaltinis:

https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/grief-and-loss-a-guide-to-preparing-for-and-mourning-the-death-of-a-loved-one#excerpt

Netekus artimojo Užsakyti skambutį