Ką daryti, jei namuose mirė žmogus

Artimojo mirtis dažniausiai užklumpa netikėtai. Net, jei ir tam ruošėmės, skausmingą netekties akimirką emocinis smūgis gali būti neišmatuojamas, sutrikus loginiam mąstymui, galime jaustis pasimetę. Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“ konsultantai sudarė trumpą atmintinę, ką svarbu žinoti ir kokius biurokratinius veiksmus reikėtų atlikti, norint įteisinti artimojo mirtį bei kaip pasiruošti laidotuvėms, suplanuoti jų biudžetą.

Mirties fakto užfiksavimas

Mirus žmogui, nedelsdami kreipkitės į bendrosios pagalbos centrą telefonu 112. Labai svarbu įsiminti, kad kol mirties faktas nėra užfiksuotas, mirusiojo kūno liesti negalima.

Atvykę medika, išrašys laikinąją medicininę pažymą, ją pateiksite šeimos gydytojui, kuris  išrašys medicininį mirties liudijimą. Remiantis mirties liudijimu, civilinės metrikacijos skyrius žmogaus mirtį užfiksuos automatiškai.

Artimajam mirus ligoninėje, gydytojai išrašo medicininį mirties liudijimą. Jeigu mirties priežastis yra neaiški, ligoninės personalas kreipiasi į teismo medicinos ekspertus ir laukia jų išvadų (šiuo atveju mirties liudijimą išrašo teismo medicinos ekspertai).

Jeigu žmogus negalavo ir dėl sveikatos sutrikimų kreipėsi į gydytojus, paprastai, mirties priežastis būna aiški. Tačiau, jei žmogus mirė netikėtai, jo mirties priežastį nustato teismo medicinos ekspertai, kurie ir išrašo medicininį mirties liudijimą.

Jeigu žmogus miršta gatvėje, skambinkite skubios pagalbos numeriu 112. Operatorė iškvies būtinas tarnybas.

Lietuvos Respublikos piliečiui mirus užsienyje, medicininį mirties liudijimą išduoda tos šalies tarnybos. Lietuvos ambasada priima prašymus į apskaitą įtraukti Lietuvos Respublikos piliečio mirtį užsienyje ir duomenis perduoda civilinės metrikacijos įstaigai Lietuvoje. Pateikti prašymą gali mirusiojo giminės, artimieji ar bet kuris kitas suinteresuotas asmuo. Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“ gali pasirūpinti mirusiojo palaikų transportavimu iš užsienio.

Dėl laidojimo pašalpos kreipkitės į savivaldybės (seniūnijos) administraciją pagal mirusio asmens buvusią deklaruotą gyvenamąją vietą, o jeigu jo gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota – pagal paskutinę gyvenamąją vietą. Taip pat, dėl laidojimo pašalpos gali kreiptis ir laidojantis asmuo pagal savo deklaruotą gyvenamąją vietą. Remiantis Lietuvos respublikos įstatymais, dėl laidojimo pašalpos reikėtų kreiptis ne vėliau, kaip per 12 mėn. nuo mirties fakto užfiksavimo. Šiuo metu vienkartinės laidojimo pašalpos dydis yra lygus 8 bazinių socialinių išmokų dydžiui (nuo 2024 m. sausio 1 dienos – 440 Eur). Dokumentus dėl laidojimo pašalpos gali padėti sutvarkyti ir laidojimo paslaugas teikianti įstaiga.

Pasiruošimas laidotuvėms

Atitinkamoms institucijoms konstatavus žmogaus mirtį, laikas pradėti ruoštis laidotuvėms. Su artimaisiais aptarkite, kaip norėsite paruošti velionio kūną – aktualus tradicinis laidojimas ar kremavimas, kur velionis bus šarvojamas ir laidojamas. Pasidomėkite, gal norą dėl laidotuvių yra išreiškęs pats velionis testamente ar jam prilyginame dokumente.

Profesionaliai visus klausimus dėl mirusiojo kūno paruošimo, laidojimo pašalpos dokumentų parengimo, šarvojimo, atsisveikinimo ceremonijos organizavimo bei laidojimo gali išspręsti Vilniaus laidojimo namai „Ligamis“ darbuotojai. Kreipdamiesi į laidotuvių organizatorių, galėsite susitelkti į savo sielvartą bei gedulą, o mes pasirūpinsime sklandžiomis ir oriomis laidotuvėmis.

Kaip suplanuoti laidotuvių biudžetą?

Kaip pataria laidotuvių organizatoriai, pagrindinės laidotuvių lėšos turėtų būti skiriamos šarvojimo salės nuomai, mirusiojo kūno paruošimui (kremavimas, urna, karstas, drabužiai, grimas), kapavietei bei gedulingiems pietums. Mes visada rekomenduojame neskubėti, pasirinkti jūsų poreikius suprantantį laidotuvių organizatorių, kuris ne tik atliks būtinus darbus, bet ir bus jūsų pagalbininkas – pasirūpins būtinais dokumentais, mirusiojo kūno paruošimu, parinks šarvojimo salę, kurioje galėsite privačiai, be pašalinių akių pagerbti mylimą žmogų, bei supras jūsų emocinį skausmą.

Planuodami gedulingus pietus, pagalvokite su kuriais žmonėmis norėtumėte pasidalinti prisiminimais apie į amžiną kelionę iškeliavusį artimąjį – tai padės įvertinti gedulinguose pietuose dalyvausiančių žmonių skaičių bei galimą biudžetą (patarimas – turėkite dar plius 3-5 papildomas vietas).

Vieni laidotuvėms ruošiasi iš anksto, turi susidarę savo laidotuvių planą, nusimatę biudžetą ir taip palengvina rūpesčius, sielvartą artimiesiems. Tačiau, kai mirtis ištinka netikėtai ar laidotuvėms nebuvo pasiruošta, ilgametė praktika rodo, kad patikimiausias būdas visus laidotuvių organizacinius reikalus yra patikėti laidojimo paslaugas teikiančiai įmonei.

Netekus artimojo Užsakyti skambutį