Iš ko pagamintos urnos? Gamybinių medžiagų skirtumai, trūkumai ir privalumai

Populiarėjant kremavimo paslaugoms, didėja ir urnų pasirinkimo galimybės. Renkantis urną, visų pirma reikėtų įvertinti gamybines jos medžiagas ir dizainą. Nepriklausomai nuo to, ar urna bus laidojama žemėje, ar paliekama kolumbariume, jos dydis, forma, spalva ir detalės suteiks urnai asmeniškumo, parodys artimųjų pagarbą ir įprasmins velionio gyvenimą. Urnų gamybai gali būti naudojamos įvairios medžiagos, tačiau, kaip pastebi „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis, šiuo metu Lietuvoje daugiausiai dėmesio sulaukia keramika, stiklas, mediena, metalas ir akmuo.

Keramikinės urnos

Keramika yra viena plačiausiai naudojamų medžiagų, vertinama dėl savo patvarumo, nesudėtingo apdirbimo ir subtilios estetikos. Šios urnos pasižymi plačiomis formų ir spalvų galimybėmis. Keramikinių urnų populiarumą lemia ir simbolinė jų prasmė, kadangi gamybos procesas apima visas gamtos stichijas: žemę, ugnį, orą ir vandenį, pabrėždamas amžiną žmogaus sąlytį su pasauliu.

Dažniausiai keramikinės urnos yra gaminamos rankomis ir puošiamos įvairiais ornamentais. Tai leidžia sukurti ir įsigyti vienetinę urną, atspindinčią velionio būdą ir charakterį. Tiesa, keramikiniai gaminiai yra neatsparūs smūgiams, todėl užsienyje, kur urnos yra laikomos namuose, keramikinius indus rekomenduojama statyti ten, kur jų neužkliudytų pro šalį einantys žmonės ar naminiai gyvūnai. Esant poreikiui, keraminės urnos dangtelis gali būti užsandarintas klijais.

Stiklinės urnos

Stiklinės urnos siejamos su išskirtine prabanga ir estetika. Stiklo gaminiai gali būti pačių įvairiausių formų ir spalvų. Dažniausiai stiklo urnos yra gaminamos rankomis. Svarbiu privalumu laikomas stiklo universalumas. Tai medžiaga, kuri visuomet liks populiari, o aukštos kokybės stiklo dirbiniai yra neatsiejami nuo skrupulingo menininkų darbo. Tiek dėl stiklo kuriamos prabangos, tiek dėl urnų gamyboje naudojamo nedūžtančio stiklo, šis sprendimas paprastai reikalauja kiek didesnių investicijų, lyginant su kitų rūšių urnomis. Tiesa, neretai stiklas yra derinamas su metalinėmis detalėmis, siekiant urnai suteikti dar daugiau tvirtumo, pvz., gaminant pagrindą.

Medinės urnos

Medinių urnų gamybai gali būti naudojama įvairių rūšių mediena: ąžuolas, klevas, raudonmedis, pušis, beržas, vyšnia ir t. t. Medinės urnos siejamos su natūralumu ir amžinybės ratu. Neretai, laidojant medinę urną žemėje yra pasėjama ir medžio sėkla, iš kurios išdygsta naujas medis. Tai itin puošnios urnos, kurias galima dekoruoti įvairiomis asmeniškumo suteikiančiomis detalėmis. Medinės urnos yra vertinamos ir dėl savo skleidžiamos šilumos bei jaukumo. Tai vienas gražiausių su lietuviškumu siejamų simbolių, kuris kalba apie tikrumą ir vidinę stiprybę. Šimtus metų lietuviai buvo laidojami mediniuose karstuose, todėl ir medinės urnos iki šiol yra laikomos teisingu pasirinkimu atsisveikinimui su velioniu.

Metalinės urnos

Dažniausiai metalinės urnos yra gaminamos iš žalvario, vario, bronzos, alavo ir nerūdijančio plieno. Tai itin patvarios urnos, kurias užsienyje populiaru laikyti namuose. Aplinkos veiksniams ir mechaniniams pažeidimams atsparūs gaminiai pasižymi itin plačiomis dizaino galimybėmis. Paprastai metalinės urnos yra dengiamos apsauginiu dažų arba lako sluoksniu. Kartais gamyboje naudojamas ir poliruotas chromas, suteikiantis urnai modernumo ir blizgumo. Išskirtinės, specialaus užsakymo urnos gali būti paauksuotos ar pasidabruotos. Urnų atsparumas aplinkos veiksniams yra ypatingai aktualus tuomet, jei urna yra laidojama kolumbariume. Šių urnų populiarumą lemia ir sąlyginai nedidelė jų kaina, lyginant su kitų tipų gaminiais.

Akmeninės urnos

Lietuvoje pagamintos akmeninės urnos yra vertinamos dėl savo simbolinės prasmės ir išskirtinio tvirtumo. Nuo seniausių laikų tikima, kad nėra nieko tvirčiau už akmenį. Tai elementas, simbolizuojantis natūralumą ir ilgaamžiškumą. Be to, akmeninės urnos pasižymi unikalia estetika – dėl unikalaus akmens rašto niekuomet nesutiksite dviejų vienodų akmeninių urnų. Paprastai urnų gamybai naudojamas granitas, oniksas, marmuras ar akmens plokštė. Tai sunkios, aplinkos poveikiui atsparios urnos, ypatingai tinkančios laikyti kolumbariume.

Urnos, gaminamos iš biologiškai skaidžių medžiagų

Besikeičiantis visuomenės požiūris į laidojimo tradicijas neišvengiamai keičia ir laidojimo papročius. Augant ekologiškumo ir tvarumo idėjoms, laidotuvėse atsisakoma pompastikos, daugiau dėmesio skiriama minimalizmui ir ieškoma aplinkai draugiškų sprendimų. Čia svarbų vaidmenį atlieka ir biologiškai skaidžios urnos, gaminamos iš perdirbto popieriaus, natūralaus molio, medžio, įvairių augalinių pluoštų ir kitų panašių medžiagų, kurios laikui bėgant suyra. Tokios urnos yra dažomos netoksiškais, vandenyje tirpiais dažais. Tiesa, norime atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje įsigyti biologiškai skaidžių urnų yra kiek sudėtingiau nei užsienio šalyse.