Besikeičiančios laidojimo tradicijos: mažiau graudulio, daugiau individualumo

Ilgą laiką gyvavusios laidojimo tradicijos, veikiamos užsienio praktikos, ekologijos standartų ir modernėjančio požiūrio į mirtį, ima keistis ir Lietuvoje. Atsisakoma kelių dienų trunkančio šarvojimo, gedulingos vakarienės ir tradicinių laidotuvių. Vietoje to populiarėja kukliomis gėlių kompozicijomis lydimos trumpos atsisveikinimo ceremonijos, palaikų kremavimas ir mirusiojo laidojimas urnoje. Taip pat gerokai kūrybingesnis tampa ir velionio prisiminimo saugojimas, pvz., iš mirusiojo palaikų gaminami kristalai.

Kelias dienas trunkantį šarvojimą keičia kelių valandų atsisveikinimas

Vilniaus laidojimo namai“ pastebi, kad pastaraisiais metais lietuviai nori ne verkti, o prisiminti tai, kas gražiausia. Nors vyresnioji karta vis dar renkasi tradicinius šarvojimo sprendimus, lydimus liūdesio ir ašarų, jaunesnioji karta formuoja naujas tradicijas – atsisveikinimo laikas trumpėja, vis rečiau skamba graudžios giesmės, atsisakoma slogios atmosferos ir graudulio, daugiau dėmesio skiriama šviesiam mirusiojo atminimui, dalinamasi šiltomis istorijomis ir pasakojimais. Atsisveikinimo salėse kur kas dažniau naudojami projektoriai, rodomos mirusiojo nuotraukos ir gražiausios gyvenimo akimirkos. Paprastai šiame minėjime skamba ir linksmesnė, velioniui patikusi muzika, salės dekoruojamos mirusiajam artima tematika, todėl ir atsisveikinimas tarsi primena jaukų šeimos vakarėlį. Augant technologinių inovacijų poreikiui, šarvojimo salės taip pat tampa gerokai modernesnės, siūlydamos inovatyvius vaizdo įrašų ir garso sprendimus.

Sparčiai populiarėja kremavimas, auga dėmesys ekologijai

Kremavimas vertinamas kaip pagarbesnis, greitesnis ir ekologiškesnis atsisveikinimas su mirusiuoju. Negalima paneigti ir praktinės šio sprendimo pusės. Vis garsiau kalbama apie tai, kad didesnį dėmesį reikėtų skirti gyviesiems,. Vakarų Europoje ir Skandinavijoje kremavimas nuo senų laikų yra įprastas laidojimo būdas, kuris vis labiau įsigali ir Lietuvoje. Tuo pačiu juntamas išaugęs dėmesys ekologijai, kai laidojimui pasirenkamos biologiškai lengviausiai besiskaidančios medžiagos, pvz., natūralūs audiniai, neapdirbti karstai, taip pat atsisakoma daugybės gėlių ir vainikų, pirmenybę skiriant kuklioms gėlių kompozicijoms. Kol Lietuvoje ši tradicija žengia pirmuosius žingsnius, JAV jau veikia daugiau nei 40 kapinių, propaguojančių aplinkai draugiškus sprendimus.

Atminimo pagerbimas

Mirusiojo atminimo išsaugojimas yra delikatus sprendimas, priklausantis nuo daugybės išorinių veiksnių. Lietuvoje vis dar įprasta mirusįjį prisiminti lankant jį kapuose, prižiūrint kapavietę ar atnešant puokštę gyvų gėlių. Tiesa, pastaraisiais metais vis garsiau kalbama apie originalius sprendimus, padedančius išsaugoti velionio atminimą. Pavyzdžiui, Pietų Korėjoje mirusiojo palaikai talpinami ne urnoje, o naudojami kristalų gamybai, – pelenai yra specialiai apdorojami, išvalomi, sutaurinami ir stingdomi į kristalus, kurie vėliau tampa žėrinčiais karoliukais. Šie karoliukai gali būti naudojami papuošalams arba kaip dekoro elementas interjere.

Jei norite saugoti mirusiojo pelenus, nepamirškite kad Lietuvos įstatymai juos pasilikti draudžia. Namuose pelenus galima laikyti tik laikinai, vos kelis mėnesius. Jei žmogus nori artimąjį jausti šalia savęs, vienas iš sprendimų – juvelyrikos dirbiniai, kuomet dalis palaikų yra įpilami į papuošalą, pakabutį ar amuletą.

Kalbant apie velionio atminimą, neretai laidojimo vietoje yra sodinamas ilgus metus žaliuojantis medis, tampantis pagarbiu atsisveikinimo su mirusiuoju simboliu, tuo pačiu simbolizuojantis ir amžiną gyvybės ratą. Paprastai šį variantą renkasi artimieji, pasirinkę greitai yrančias urnas ar karstus.

Kokios tradicijos išlieka?

Nors laidojimo tradicijos tampa kur kas lankstesnės, o naujų vėjo gūsių juntama vis daugiau, kai kurie laidojimo įpročiai išlieka. Šarvojimas vis dar yra populiariausias atsisveikinimo su mirusiuoju sprendimas, taip pat mirusiojo pagerbimui įprasta nešti gėles. Tiesa, šiuo metu vainikų paklausa gerokai sumažėjusi, kur kas dažniau nešamas vienas gėlės žiedas arba nedidelės puokštės. Neretai artimieji patys pasako, kokias gėles atnešti, kad visa atsisveikinimo ceremonija atrodytų subtiliau ir estetiškiau.

Aktualus išlieka ir laidotuvių organizavimas. Šioje srityje daugiau nei 10 metų dirbantys „Vilniaus laidojimo namai“ teigia, kad mirtis visuomet yra netikėta ir skaudi, todėl artimieji dažniausiai jaučiasi išmušti iš vėžių, jiems sunku priimti racionalius sprendimus, juolabiau, – užsiimti daug dėmesio reikalaujančiais organizaciniais darbais. Tokioje situacijoje svarbu turėti patikimus pagalbininkus, kurie sunkią akimirką suteiks visą reikalingą pagalbą ir pasirūpins visomis organizacinėmis detalėmis, kad jūs galėtumėte ramiai gėdėti ir skirti laiko atsisveikinimui.