Laidojimo drabužiai ir ritualiniai reikmenys: kaip keitėsi įkapės ir kas išliko svarbu?

Šimtmečius laidojimas Lietuvoje buvo suvokiamas kaip vienas svarbiausių ritualinių veiksmų, žymėjęs žmogaus perėjimą iš vienos būties į kitą. Laidojant mirusįjį buvo naudojami įvairūs laidojimo reikmenys, specialiai velioniui skirti drabužiai ir įkapės, turėjusios nešti sėkmę ir saugoti velionį. Kintant laidojimo papročiams, keitėsi ir tradicijos, laidojimo reikšmė ir net semantika, pvz., XX a. tautosakoje įkapėmis buvo vadinami tik mirusiojo drabužiai, tačiau netrukus archeologai šiam žodžiui suteikė kur kas platesnę reikšmę, pavadindami juo visus daiktus, kurie buvo dedami į karstą šalia mirusiojo kūno. Nors tradicijos iš esmės pasikeitė, laidojimas vis dar išlieka svarbiu religiniu ir kultūriniu momentu, kuriam skiriamas ypatingas dėmesys, kruopščiai parenkant laidojimo drabužius ir reikmenis.

Kaip buvo anksčiau?

Žmogaus laidojimas visuomet atlikto svarbų vaidmenį. Buvo tikima, kad trys pagrindiniai būties etapai – gimimas, vestuvės ir mirtis – yra glaudžiai susiję su vilkimais drabužiais ir simboliniais aksesuarais, formuojančiais tolimesnįjį kelią, žmogaus likimą ir gerovę. Ilgą laiką buvo tikima, kad mirtis nėra baigtinis taškas, o perėjimas į kitą gyvenimą (iš vienos būties į kitą). Tai reiškė ir tai, kad žmogus negali būti laidojamas nuogas, o į karstą neretai būdavo dedamos ir adatos, skirtos drabužiams susiūti. Į kapus buvo populiaru dėti ir įvairius papuošalus, ypatingai smeigtukus ir seges. Laidojant vyrus neretai būdavo dedami ir įvairūs ginklai.

Kas svarbu šiandien?

Nors mūsų seneliai vis dar prisimena itin griežtas laidojimo tradicijas, šiandien laidojimas tampa kur kas asmeniškesnis, vis ryškiau atskiriant asmenines nuostatas, religinius aspektus ir individualią gyvenimo sampratą. Vis dėlto, kaip pastebi „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis, laidojimo paslaugos visuomet susijusios su pagarba ir nuoširdumu, siekiant velionį palydėti į paskutiniąją kelionę.

Kadangi laidojimo ir kremavimo paslaugos tampa vis individualesnės, laidojimo rūbai ir kitos ritualinės prekės taip pat sulaukia vis daugiau dėmesio. Pamažu atsisakoma dešimtmečius nesikeičiančių tendencijų ir ieškoma asmeniškumo detalių. Svarbu vaidmenį vis dar atlieka papuošalai – neretai velionis išlydimas kartu su jam priklausiusiu laikrodžiu, apyranke, auskarais ar kitais juvelyriniais dirbiniais. Tiesa, tuo atveju, jei kūnas bus kremuojamas, visi metaliniai daiktai, esantys karste, įskaitant ir papuošalus, turės būti išimti.

Rinkdami ritualines prekes, visuomet galvokite apie velionį, t. y. ką jis mėgo, kuo domėjosi, kas jam būtų patikę. Jei manote, kad tai yra tinkama, velionį galite aprengti ir jo mėgstamiausiais drabužiais, pvz., mylimais laisvalaikio marškinėliais. Net ir tuo atveju, jei renkatės oficialią laidojimo aprangą, visuomet galite pridėti mėgstamą papuošalą ar aksesuarą. Neretai žmogus laidojamas ir su sentimentaliais, velionio pamiltais daiktais, pvz., šeimos nuotrauka, mėgstama knyga ir pan.

Laidojimo rūbai, kurių reikėtų vengti

Nors laidotuvės tampa vis asmeniškesnės, nepamirškite, kad tai yra paskutinė proga atsisveikinti su mirusiuoju, todėl rekomenduojama ieškoti universalių sprendimų, kurie artimųjų atmintyje paliktų gerą įspūdį. Būtent dėl to rekomenduojama vengti atvirų, aptemtų ar pernelyg neformalių drabužių ir itin didelių, veidą dengiančių aksesuarų.

Ką siūlo šiuolaikiniai laidojimo namai?

Priklausomai nuo individualios situacijos, ritualinės prekės gali skirtis savo dydžiu, dizaino sprendimais, spalvomis, dekoracijomis, gamybinėmis medžiagomis ir kt. Čia ypatingą vaidmenį atlieka žmogiškoji pagarba, todėl, renkantis laidojimo namus ar ritualinių prekių tiekėją, būtina įvertinti tai, koks dėmesys skiriamas klientų aptarnavimui. Daug pasakyti gali net ir laidojimo reikmenų laikymo vieta. Jei viskas atrodo sukuista, prekės yra apdulkėjusios, o drabužiai – pageltę, kažin, ar verta kalbėti apie nuoširdžią pagarbą klientams, juolab – apie deramą pagarbą mirusiajam.

Laidotuvių tradicijoms tampant vis mažiau varžančioms, rinkoje ima dominuoti šiuolaikiniai laidojimo namai, atsisakantys griežto tradicinio ritualinių prekių asortimento. Individualumas apima įvairius laidojimo reikmenis nuo drabužių iki floristikos, todėl metų metus gyvavę drabužių modeliai tampa laisvesni, urnos vis dažniau gaminamos rankomis, karstų dizaino tendencijose įsigali minimalizmas, o laidojimo namai siūlo individualizuotas paslaugas, atitinkančias gedinčios šeimos poreikius. Vis dažniau užsakomi laidotuvių organizatoriai, kurie padeda sustruktūruoti visą laidotuvių procesą, užsakyti šarvojimo sales, parinkti velionio būdui tinkamiausias ritualines prekes ir sukurti pagarbų atsisveikinimą, kuris artimųjų atmintyje paliktų malonų ir šiltą prisiminimą.

„Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis – plati ritualinių prekių pasiūla ir individualūs sprendimai

Ritualinių prekių pasirinkimas – didelė atsakomybė ir sunkus sprendimas, dažniausiai patikimas artimiausiam šeimos nariui. Jei turėtumėte bet kokių abejonių ar klausimų dėl laidojimo reikmenų pasirinkimo, „Vilniaus laidojimo namai“ Ligamis yra pasiruošę suteikti išsamias konsultacijas ir pasiūlyti platų ritualinių prekių asortimentą, kuris, atsižvelgiant į skirtingus papročius ir laidojimo tendencijas, yra nuolatos atnaujinamas ir pildomas. Ilgametę patirtį turintys laidojimo namai teikia visas laidojimo paslaugas nuo mirusiojo kūno paruošimo iki karsto pervežimo, kad galėtų pasiūlyti jums sklandų, pagarbų ir šeimos poreikius atitinkantį velionio išlydėjimą.